LAK| 
aktualizacja 

Irański bokser skazany na śmierć. Wiemy, dlaczego

58

Szokujące wieści docierają z Iranu. Tamtejszy sąd skazał na śmierć 26-letniego pięściarza Mohammada Javada Vafaei-Saniego, który w przeszłości wziął udział w protestach antyrządowych.

Irański bokser skazany na śmierć. Wiemy, dlaczego
Mohammad Javad Vafaei-Sani (Twitter)

W 2019 roku irański bokser Mohammad Javad Vafaei-Sani brał udział w antyrządowych protestach, związanych m.in. z podwyżką cen paliw (o 50 procent). Serwis "bokser.org" informuje, że przez Iran przez kilka miesięcy przetoczyła się fala masowych protestów. Uznano je za największe zamieszki w Iranie od 1979 roku.


Ludzie wyszli na ulice, ale protesty zostały krwawo stłumione, życie straciło mnóstwo osób.

W lutym 2020 roku irański pięściarz został aresztowany (luty). Postawiono mu konkretne zarzuty.

Skazany na karę śmierci

15 stycznia zapadł wyrok w jego sprawie. Jest on szokujący. 26-latek został skazany na śmierć za rzekome podpalenie rządowego budynku podczas jednego z protestów. Wyrok potwierdziła także pozarządowa organizacja Iran Human Rights.

Skazany na śmierć przez Sąd Rewolucyjny w Iranie: Mohammad Javad Vafaei-Sani. Pod zarzutem domniemanego podpalenia i zniszczenia budynków rządowych podczas brutalnie tłumionych protestów w 2019 roku - napisano.

Jego prawnik zapowiedział złożenie odwołanie do Sądu Najwyższego, ale wszystko wskazuje na to, że bokser podzieli los Navida Afkariego, zapaśnika, który został powieszony przed rokiem. Wcześniej był torturowany.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Jest na ustach całego świata. Co za gol! (wideo)
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić