Rosjanin uderzył w Polaków. "Wiele osób ma zamglone umysły"

Rosyjski piłkarz Ilija Żygulow w sezonie 2021/2022 występował w Zagłębiu Lubin. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainie opuścił on klub i wrócił do swojego kraju. W niedawnej rozmowie z portalem sport24.ru. oskarżył Polaków o rusofobię.

Rosjanin uderzył w Polaków. "Wiele osób ma zamglone umysły"
Na zdjęciu Ilja Żygulow (Licencjodawca, Getty Images, Jose Manuel Alvarez Rey, NurPhoto)

Ilja Żygulow został piłkarzem Zagłębia Lubin w sierpniu 2021 roku. Środkowy pomocnik dla polskiego klubu rozegrał łącznie 15 meczów, w których zaliczył dwie asysty.

24 lutego 2024 roku rozpoczął się zbrodniczy atak Rosji na Ukrainę. Żygulow został odsunięty od pierwszego składu Zagłębia, a niespełna dwa miesiące później klub poinformował o rozwiązaniu kontraktu z zawodnikiem za porozumieniem stron. Żygulow wrócił do Rosji i udzieli wywiadu portalowi matchtv.ru, w którym żalił się na swoją sytuację.

Miałem wspaniałe życie, dopóki nie zainteresowałem się polityką. Ale musiałem się nią zainteresować. To wpłynęło na moją karierę. Zostałem zmuszony do opuszczenia Zagłębia i Polski, nie robiąc nikomu nic złego. Po prostu zrobiono to dlatego, że jestem rosyjskim piłkarzem - mówił w 2022 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: #dziejesiewsporcie: najpierw "piętka", a potem taka "perełka"! Cudownie przymierzył z 16 m

Prawie dwa lata po rozstaniu z Zagłębiem Żygulow ponownie wypowiedział się o Polakach. W rozmowie z portalem sport24.ru przekazał, że w jego ocenie w naszym kraju prowadzona jest antyrosyjska propaganda, z powodu której musiał on wyjechać.

Po 24 lutego w Polsce w Internecie zaczęła się rusofobia. Nienawiść do Rosjan była otwarcie propagowana w polskiej telewizji. Wiele osób ma z tego powodu zamglone umysły - grzmiał 28-letni piłkarz.

Żygulow przybliżył też kulisy swojego rozstania z Zagłębiem. Jak mówił, w tym czasie otrzymał duże wsparcie od boiskowych kolegów, a władze klubu również wykazały się profesjonalizmem.

Pozostał mi jeszcze rok kontraktu z Zagłębiem, więc długo negocjowaliśmy. W końcu rozstaliśmy się normalnie: wypłacono mi odszkodowanie, uścisnęliśmy sobie dłonie i wyjechałem. (...) Z pobytu w Polsce więcej jest wspomnień pozytywnych niż negatywnych. To było bardzo fajne doświadczenie. Szkoda, że tak to się skończyło - podsumował.

Żygulow od września 2022 roku jest piłkarzem grającego w rosyjskiej Premier Lidze Pari NN. W tym sezonie zaliczył 13 występów dla swojego klubu, zapisując na swoje konto jedną asystę. Wszystkie spotkania rozpoczynał z ławki rezerwowych.

Autor: AHU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić