Kamil Niewiński| 
aktualizacja 

Talibowie muszą być wściekli. Piękne sceny z igrzysk zobaczył cały świat

147

Kobieca reprezentacja Afganistanu przegrała w meczu w ramach Igrzysk Azjatyckich z reprezentacją Japonii 0:3 (2:25, 0:25, 5:25). Chociaż wynik jest niespotykany, to nie on jest w tej historii najważniejszy.

Talibowie muszą być wściekli. Piękne sceny z igrzysk zobaczył cały świat
Mecz siatkarski pomiędzy Japonią a Afganistanem przejdzie do historii (Facebook, AVC - Asian Volleyball Confederation)

Na papierze możemy mówić tutaj o absolutnej kompromitacji reprezentacji Afganistanu. Zawodniczki postanowiły wystartować w Igrzyskach Azjatyckich, lecz nie zdołały one w żadnym wypadku zagrozić rywalkom. Największym echem odbił się blamaż w meczu z Japonią. Afganki zostały całkowicie rozbite i zdołały zdobyć zaledwie 7 punktów, co w siatkówce jest czymś niespotykanym.

Japonia wygrała 3:0, rozbijając Afganistan 25:2, 25:0 i 25:5. Jeżeli jednak ktoś jest chociaż trochę zaznajomiony z panującą obecnie sytuacją w Afganistanie, ten z pewnością domyśla się, że już sam występ tej reprezentacji na Igrzyskach Azjatyckich jest ogromnym osiągnięciem, a także dobitnym sygnałem wysłanym w świat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pod Siatką: Słodko-kwaśny mecz. Zobacz kulisy starcia z Tajlandią!

W momencie przejęcia władzy w kraju przez Talibów w 2021 r. wprowadzono zakaz uprawiania sportu przez kobiety - ma być to bowiem naruszeniem zasad islamu, a ich łamanie jest bardzo surowo karane. Żadna Afganka nie mogła więc liczyć na pojawienie się na Igrzyskach Azjatyckich - w oficjalnej 120-osobowej delegacji Afganistanu nie pojawiła się ani jedna kobieta.

Co więc robi tam żeńska drużyna siatkarska? Cała dwunastka to kobiety, które zdołały uciec z Afganistanu przed represjami i ograniczeniami. Zostały one wprowadzone momentalnie po przejęciu władzy przez radykałów. Przed swoim występem groźby otrzymywały zarówno zawodniczki, jak i ich rodziny. Wygnanie to najmniejszy wymiar kary - w grę wchodzi również ciężkie więzienie czy nawet kara śmierci.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Kobiety z Afganistanu walczą o marzenia. Chcą dać nadzieję swoim rodaczkom

Siatkarki swoim występem chcą przede wszystkim wlać nadzieję w serca innych Afganek, które czują się ciemiężone w swoim własnym kraju, który znacznie ogranicza ich wolność. Chcą pokazać, że podążanie za swoimi marzeniami jest możliwe niezależnie od okoliczności.

Afgankom było bardzo trudno wziąć udział w Igrzyskach Azjatyckich, ponieważ jest to dla nas trudna sytuacja. Wszyscy wiedzą o sytuacji w Afganistanie. Myślę, że dla afgańskich kobiet to, co robimy jest wielką nadzieją, że nie trzeba rezygnować ze swoich marzeń i można za nimi podążać - powiedziała w rozmowie z France 24 środkowa reprezentacji Afganistanu, 25-letnia Mursal Khedri.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić