Tokio 2020. Polacy z kolejnymi medalami! Mamy złoto i brąz

3

Środę na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio Polacy zakończyli z dwoma medalami. Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w rzucie młotem, a brąz wywalczył Paweł Fajdek, który posłał młot na 81,53 m. W sumie daje to już dziesięć medali dla polskich sportowców w Tokio.

Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w rzucie młotem na igrzyskach w Tokio (PAP/EPA)

Sukcesem dla Polaków zakończył się konkurs rzutu młotem na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Wojciech Nowicki rzucił młotem 82,52 i zdobył złoty medal. Z kolei brąz wywalczył Paweł Fajdek, który uzyskał 81,53. Biało-czerwoni w Japonii zdobyli cztery medale w tej konkurencji — w tym oba złote.

Złoto i brąz dla Polaków w konkursie rzutu młotem

32-letni Nowicki swój najlepszy rezultat w konkursie finałowym uzyskał w trzeciej kolejce. Jego rówieśnik Fajdek posłał młot najdalej w piątej próbie. Drugie miejsce zajął Norweg Eivind Henriksen z wynikiem 81,58. Wojciech Nowicki już jest mistrzem olimpijskim — pięć lata temu w Brazylii zdobył brązowy medal igrzysk.

Trzykrotnie stanął też na 3. miejscu w mistrzostwach świata, a w 2018 roku został mistrzem Europy. Paweł Fajdek to czterokrotny mistrz świata. Dotychczas na igrzyskach olimpijskich nie odniósł żadnych sukcesów. Zarówno w Londynie w 2012 roku, jak i w 2016 roku w Rio de Janeiro nie przebrnął eliminacji.

Polacy z dziesięcioma medalami w igrzyskach

Dzięki złotemu medalowi Wojciecha Nowickiego, brązowemu medalowi Pawła Fajdka oraz  medalowi Patryka Dobka w biegu na 800 m - polscy sportowcy mają już w sumie 10 medali na igrzyskach w Tokio. Na ten dorobek składają się trzy złote — wszystkie w lekkoatletyce — trzy srebrne i cztery brązowe. Wcześniej w środę srebro w żeglarskiej klasie 470 zdobyły Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar.

Trzecie złoto dla Polaków

Wcześniej biało-czerwoni wywalczyli dwa złota — Anita Włodarczyk w rzucie młotem i sztafeta mieszana w biegu 4 × 400 m, dwa srebra — wioślarki w czwórce podwójnej i kajakarki w K2 na 500 m oraz dwa brązy — Malwina Kopron w rzucie młotem oraz zapaśnik stylu klasycznego Tadeusz Michalik.