Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski
|

Cimanouska zmienia kierunek. "Narażenie wizerunku Polski"

134
Podziel się:

Białoruska sportsmenka Kryscina Cimanouska leci do Polski. Po początkowym zamieszaniu ze zmianą kierunku jej podróży białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka poinformował, że sportsmenka zmierza do Warszawy. Ostatecznie jednak trafiła do Wiednia. Stamtąd ma przybyć do Polski.

Cimanouska zmienia kierunek. "Narażenie wizerunku Polski"
Cimanouska na lotnisku w Tokio (Getty Images)

Wokół wylotu Białorusnki z Tokio zrobiło się spore zamieszanie. Początkowo miała lecieć do Warszawy, a później poinformowano, że wybiera się do Wiednia. W stolicy Austrii wylądowała środę po południu. Wieczorem ma trafić do Polski.

Przypomnijmy: w niedzielę białoruska sprinterka poinformowała, że w związku z krytyką działań władz sportowych Białorusi została odsunięta od udziału w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Funkcjonariusze białoruskich władz związkowych próbowali ją zmusić do wylotu na Białoruś przez Stambuł. To się jednak nie udało.

W poniedziałek biegaczka zwróciła się na lotnisku z prośbą o pomoc do japońskiej policji. Policjanci zabrali ją z lotniska. Trafiła do polskiej ambasady, gdzie udzielono jej wizy humanitarnej, uprawniającej do przybycia do naszego kraju.

Zobacz także: Biegaczka Kryscina Cimanouska wrzuciła wideo do sieci. "Po powrocie do kraju spotka mnie kara"

Klucz: bezpieczeństwo...

Cała sprawa otoczona jest nimbem tajemnicy. Wszystko ze względów bezpieczeństwa. Mąż Cimanouskiej zbiegł z Białorusi na Ukrainę. A białoruski reżim pokazywał, że nie szczypie się z tymi, którzy działają wbrew niemu. W maju zmuszono do lądowania samolot rejsowy z opozycyjnym dziennikarzem Ramanem Pratasiewiczem na pokładzie. Został on aresztowany i uwięziony przez KGB.

We wtorek w Kijowie znaleziono zwłoki Witala Szyszoua. Białorusin był aktywistą, działaczem Domu Białoruskiego na Ukrainie. Zaginął w poniedziałek. Jego ciało, powieszone, znaleziono w jednym z kijowskich parków. Miał być wcześniej inwigilowany. Przez kogo? W tej chwili nie wiadomo.

Samolot z Cimanouską na pokładzie ma wylądować w Warszawie w środę około godziny 15:00.

Oficjalnie potwierdzamy, że ma naszą wizę humanitarną i jest pod naszą opieką dyplomatyczną. Ale ze względów bezpieczeństwa nic więcej nie możemy w tej chwili powiedzieć - mówi o2.pl wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

... ale czy na pewno?

Dość krytycznie do działań MSZ w tym zakresie odniósł się jednak były ambasador RP w Japonii Jacek Izydorczyk. W rozmowie z o2.pl skrytykował on postępowanie władz, a niektóre z działań określił mianem "teatralnych".

Odnośnie do strony technicznej, znanej całemu światu, aż nadto widoczny jest brak profesjonalizmu i narażenie wizerunku RP. Nie było potrzeby, żeby dyplomaci w Tokio pokazali się publicznie w roli bagażowych. Wystarczyło żeby samochód wjechał do garażu. Nikt by nic nie widział. Tragarze też pozostaliby niezauważeni. Co do drogi na lotnisko - to było ono mniej teatralne - mówi Izydorczyk.

Z pewną wstrzemięźliwością podchodzi też do oceny działań resortu spraw zagranicznych w tej sprawie.

Pozostawię do oceny czytelników porównanie reakcji naszych władz i MSZ oraz mediów do reakcji władz, MSZ i mediów np. Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii. Emocje są dla dzieci - kwituje były ambasador.

Polska - i co dalej?

Warto zaznaczyć, że nad Wisłą jest niemała mniejszość białoruska. Polska też mocno zaangażowała się w pomoc demokratycznej opozycji Białorusi po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich w tym kraju. Były dyplomata z polskiej placówki w Mińsku chwali działania MSZ w sprawie sportsmenki. Dodaje jednak łyżkę dziegciu.

Dobrze, że jej pomogli, ale to nie zmienia faktu, że stolicą białoruskiej opozycji jest Wilno, nie Warszawa. A co do bezpieczeństwa... Kilka lat temu białoruskie służby wysłały za pewną osobą, która miała spotkanie z przedstawicielami MSZ w Polsce, "ogon" aż do Białegostoku. Poczynali sobie śmiało. Myśli pan, że teraz to się jakoś bardzo zmieniło? - mówi o2.pl.

W Polsce działa kilka organizacji pomocy Białorusinom. Za najważniejsze uchodzą Dom Białoruski i Centrum Białoruskiej Solidarności. Obie organizacje funkcjonują w Warszawie. W Białymstoku działa zaś Centrum Pomocy Humanitarnej SOS Białoruś, mające pomagać osobom narodowości polskiej represjonowanym przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(134)
Paweł
rok temu
Ten artykuł, pisany pod dyktando niemieckiej i rosyjskiej narracji, teraz, po fakcie, pokazuje, jaką dezynformacyjna politykę prowadzą polskojęzyczne media w Polsce i jaką rolę, jako "eksperci" odgrywają byli dyplomaci wywodzący się najczęściej z postsowieckich układów... Żenujące.
Donjonson
rok temu
Bo kijowe pieniądze są w Polsce i pojechała gdzie indziej.Szczeze mam tego dość powini walczyć o swoje na Białorusi tak jak w Polsce za komuny wieczne pretensje że nikt im nie pomoże ludzie zajmijcie się swoimi krajem i walcie o swoje
Bres
rok temu
Dla zwyklych osob narodowosci polskiej z kazachstanu, azerbejdzanu, jakucji, ukrainy, litwy, bialorusi to mieszkan, pracy, kasy i obywatelstwa nie ma. Ale na PR i zadecie, nawet ze szkoda dla Polski to jest. Rzadza nami glupki ktore doja Kraj i mieszkancow z kasy. A na koniec i tak wyladuja tam gdzie ich miejsce. W rynsztoku.
Fred
rok temu
Czy Polska to najdurniejszy kraj
NSZ
rok temu
Żeby ta władza brała po opiekę wszystkich Polaków w kraju, nawet tych z niskim statusem społecznym oraz ubogich, albo bezdomnych i bezrobotnych, a nie pozostawiali ich na pastwę losu lub pod mostem. Bardziej rząd troszczy się o wszelkie mniejszości narodowe, wszelkich uchodźców niż o swoich. Daje im mieszkania wraz z wyposażeniem, zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie, zapomogi oraz pracę w naszym kraju. Lepiej być uchodźcą niż Polakiem
Nick
rok temu
Oj, Krysia, Krysia, z deszczu wyładowała pod rynną. O wyższości polskiego reżimu totalitarnego, nad reżimem białoruskim.
ZEN
rok temu
Młodzi ludzie nie wiedzą lub nie słyszeli ilu Polaków nawiało do Niemiec i USA ,ilu wiało przed stanem wojennym Polonia to z powietrza ?
Eh ty polaczk...
rok temu
nimbem,dziekciu kto to wymyślą takie słowa i wypisuje i po co ?! to żadne wzbogacenie języka a utrudnienie dla starszych ludzi !!!
Sebastian
rok temu
Proponuje ubrac pisuary w mundury I na pierwsxa linie jakby cos a poliniaki popatrza z boku aha w drugiej lini udawana opozycja alesmy sie przed kamera na udawali
sędzia sprawi...
rok temu
Mam wrażenie, że jeśli chodzi o Wschód działamy niezwykle nadgorliwie na każdym polu. Nie zawsze to dobre.
Twój nick
rok temu
Jak dla mnie to może lecieć do Bangladeszu. Czemu rząd nie dba tak i naszych rodaków?
Ruan
rok temu
Nie widzę tu ani jednego przychylnego komentarza. I nawet mnie to nie dziwi bo historia pokazuje, że jesteśmy przysłowiowymi chłopcami do bicia. Oczywiści rządzący tym krajem zamiast wyciągać wnioski i uczyć się na błędach, nic sobie z tego nie robią. Wszystkie te wyszczekane mordeczki Morawieckiego, Kaczyńskiego czy Ziobry nie słuchają swojego narodu gdy mu się krzywda dzieje! Ale jak ktoś z Białorusi czy Ukrainy ma problem, to znajdzie się zawsze wolne mieszkanie i parę tysięcy na utrzymanie. A w przypadku Pani C nawet cały sztab trenerski i lekarski. Ten rząd to porażka czas już odejść, to samo się tyczy PO, PSL i tych pozostałych starych zgredów. Czas najwyższy ustąpić młodym.
Mira
rok temu
kolejna, która chce nas wciągnąć w wojnę z Białorusią. Ma cały świat, niech tam jedzie a Polskę zostawi w spokoju
Gall Anonim
rok temu
Z całym szacunkiem dla tej dziewczyny, wracaj do domu i daj nam spokój !!! Przez takie zachowania tracimy, a jak miałaś odwagę krytykować swój kraj, to wróć i walcz u siebie o wolność, a nie naszymi rękoma. My Polacy nie chcemy tego szumu, to nasz głupi rząd robi aferę, a cierpią jak zwykle Ci na dole.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić