Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Konstanty Młynarczyk
Konstanty Młynarczyk
|

Wierzysz w Boga? To nie przypadek. Naukowcy już wiedzą, dlaczego

498
Podziel się

Doktor Michael Ferguson z Centrum Terapii Obwodów Mózgu w Birmingham po wielu latach badań uzyskał wraz ze swoim zespołem odpowiedź na pytanie gdzie w naszym mózgu mieszczą się wierzenia religijne.

Wierzysz w Boga? To nie przypadek. Naukowcy już wiedzą, dlaczego
(Pexels)
bFdXlZat

Jak się okazuje, skłonność do zachowań religijnych znajduje się w istocie szarej okołowodociągowej (ang. periaqueductal gray, PAG), jednej z najbardziej pierwotnych części mózgu, które pozostały niemal niezmienione od czasów powstania naszego gatunku. Jest to region odpowiedzialny między innymi za zachowania altruistyczne, warunkowanie strachu, moderację bólu i bezwarunkową miłość.

"Wyniki naszych badań pokazują, że duchowość i religijność są głęboko zakorzenione w podstawowej, neurobiologicznej dynamice i mocno wplecione w neuro-osnowę naszego mózgu" - mówi autor badań.

Zespół doktora Fergusona był w stanie uzyskać dużo dokładniejsze wyniki, precyzyjnie lokalizując poszukiwane miejsce, dzięki zastosowaniu metody sieciowego mapowania zmian. Chodzi o sprawdzanie, jak patologiczne zmiany w różnych miejscach w tkance mózgowej i dokonane w związku z tym interwencje chirurgiczne wpływają na odczucia i zachowania pacjentów.

bFdXlZav

Do tej pory badania prowadzono skanując aktywność mózgu, podczas wykonywania różnorodnych zadań, sprawdzając, które obszary uaktywniają się w jakiej sytuacji. Jak się okazuje, korzystając z metody mapowania zmian patologicznych, można otrzymać dużo dokładniejsze dane.

Naukowcy pod kierownictwem doktora Fergusona wykorzystali dane uzyskane z badania 88 pacjentów, u których przeprowadzono chirurgiczne usunięcie guza mózgu i którzy zarówno przed, jak i po zabiegu wypełnili szczegółową ankietę zawierającą pytania o akceptację duchowości i religii. Ten zestaw danych badawczych porównano z podobną bazą uzyskaną podczas leczenia 100 pacjentów z uszkodzeniami mózgu odniesionymi podczas walk w czasie wojny w Wietnamie. Także i w tym przypadku dostępne były informacje na temat postrzegania religii przez operowanych żołnierzy.

Dane są ciekawe: z 88 badanych po interwencji chirurgicznej 30 zmieniło swoje odczucia względem duchowości i religii na bardziej obojętne, 29 na mocniejsze, a kolejnych 29 nie wykazało zmiany. Szczegółowa analiza pozwoliła powiązać wysoką religijność z regionem odpowiedzialnym za powstawanie złudzeń i na przykład "syndromu obcej kończyny", podczas gdy niska religijność wiązała się z węzłami odpowiadającymi za pojawianie się choroby Parkinsona.

bFdXlZaB
"Trzeba pamiętać, że chociaż te korelacje mogą być pomocne w zrozumieniu połączeń i ogólnego funkcjonowania mózgu, nie powinny być jednak nadinterpretowane (...) Na przykład, nasze wyniki nie oznaczają, że religia to złudzenie, że znane z historii postacie religijne cierpiały na syndrom obcej kończyny, czy że choroba Parkinsona pojawia się z braku wiary. Zamiast tego, nasze wyniki wskazują na głębokie zakorzenienie duchowych wierzeń w tej części naszego mózgu, która jest ważna w wielu istotnych funkcjach" -  komentuje doktor Ferguson.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdXlZaW
Źródło:
WP Tech
KOMENTARZE
(498)
medyk
6 miesięcy temu
Ale odkrycie, ten fakt jest już znany od dawna!
medyk
6 miesięcy temu
Ale odkrycie, ten fakt jest już znany od dawna!
medyk
6 miesięcy temu
Ale rzeczywiście odkrycie! Naukowcy ju dawno temu odkryli w mózgu obszar odpowiedzialny za wierzenia religijne, podobnie jak obszary padaczkorodne, które są odpowiedzialne za różne wrażenia wizualne i słuchowe występujące w padaczce
bFdXlZaX
mts55
7 miesięcy temu
Przestałem wierzyć po przeczytaniu pierwszych stron biblii. Za co Bóg wyrzucił Adama z raju? Za świadomość co złe a co dobre. Bóg a zwłaszcza jego głosicieli potrzebują durniów, których mogą doić. Kolejne fragmenty biblii tylko mnie w tym utwierdziły. Na co nam żydowski Bóg, który każe zabijać innych. PARANOJA. Na czym polega tresura, na ciągłym powtarzanie pewnych czynności.
nie moge poją...
7 miesięcy temu
jak ludzie mogą w pewnym wieku przestać wierzyć w Świętego Mikołaja a jakoś nie mogą przestać wierzyć w Świętego Boga ????
zofia
7 miesięcy temu
Wiara czyni cuda -kto nie wierzy jego strata.Jak trwoga to do Boga-taka jest prawda.
jest w tym mi...
7 miesięcy temu
gdzie ośrodek logicznego myślenia i zdrowego rozsądku czyli... albo jedno albo drugie :)
max
7 miesięcy temu
A ja nie wierzę i tyle - zaoszczędziłem na tych kościelnych nierobach jakieś 20.000 zł przez 39 lat...... (do 15 roku ż. chodziłem regularnie) należało by jeszcze doliczyć odsetki. Jak zobaczyłem jak ksiądz obmacuje młodszego ode mnie chłopaka to był to ostatni mój pobyt w kościele. Nie mam zamiaru łożyć na zboczeńców. Zważywszy na wypływające obecnie afery molestowania wcale się wtedy nie pomyliłem. Kościół nie jest potrzebny do wiary w Boga. Jeżeli już to Dzieło Boze należy widzieć w każdym człowieku i naturze a nie w ciuchach księdza.
Cynik
7 miesięcy temu
Mity zawsze tworzyli ludzie a kapłani je używali dla panowania nad ciemnym ludem. I o to chodzi żeby ciemny lud pozostał ciemny!
Franek
7 miesięcy temu
Wierzenia w bajki religijne już dawno wydaliłem z kałem.
Katolik.
7 miesięcy temu
Ja wierzę coraz mniej , pomału pomału księża kościoła dają przykłady nie pozostawiają złudzeń co do wierzeń , a mają wiedzę nie tą co zwyła OWCA ,od owcy wymagają spowiedzi ,nie grzeszyć itd , a sami grzeszą ciężko , nie tam jakieś grzeszki .
MYSL
7 miesięcy temu
ZADAJAC PYTANIE CZY BOG ISTNIEJE POJAWIA SIE ON JUZ W SAMYM PYTANIU.
KONIEC REL.
7 miesięcy temu
Religie to sztuczne twory dla okiełznania ludzi. Sprytne, ale nie przetrwają 21.wieku!
bFdXlZaP
hjuy
7 miesięcy temu
jedraszewski,dziwisz,głudz isp-ka....rozwiazłoscia,chciwoscia,nienawiscia...udowadniaja codzien,ze boga nie ma
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić