Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karolina Modzelewska
|
aktualizacja

Tajemniczy obiekt nad Polską. Nagranie z Poznania

33
Podziel się:

Nocne Niebo informuje o kolejnych przelotach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Polską. Jeden z nich był dobrze widoczny w okolicach Poznania, co zostało uchwycone na opublikowanym przez serwis nagraniu.

Tajemniczy obiekt nad Polską. Nagranie z Poznania
ISS nad Polską - zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Serwis Nocne Niebo regularnie informuje o ciekawych zjawiskach astronomicznych, które można obserwować z terenu Polski. Z najnowszych wpisów zamieszczonych na oficjalnym koncie serwisu na Facebooku wynika, że 21 września nad naszym krajem ponownie pojawiła się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ang. International Space Station, ISS) i była dobrze widoczna m.in. nad Poznaniem. Jej przelot można obejrzeć na nagraniu opublikowanym przez Nocne Niebo (można je znaleźć poniżej).

Dobra wiadomość jest taka, że nie była to jedyna okazja do zobaczenia ISS nad Polską. Przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie można również podziwiać 22 września około godziny 20:35, a także w kolejnych dniach. Nocne Niebo zaleca wypatrywanie dużego, świetlnego punktu, który "przeleci z zachodu w kierunku wschodnim". Jego widoczność będzie uzależniona od warunków pogodowych.

Jak już wielokrotnie informowaliśmy, zjawiska astronomiczne najlepiej podziwiać przy bezchmurnym niebie, z dala od miejskich świateł. ISS powinna być widoczna gołym okiem, ale dla lepszych doświadczeń można użyć lornetki lub teleskopu. Nie potrzeba zaawansowanego sprzętu. Wystarczą nawet amatorskie rozwiązania. Warto też skorzystać z ISS Tracker, Find Starlink oraz podobnych, internetowych narzędzi. Pozwalają one dokładnie sprawdzić, w jakich godzinach i gdzie wypatrywać przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Nadchodzące dni można uznać za ekscytujące dla fanów podziwiania nocnego nieba. Oprócz ISS oraz Starlinków, które nie są rzadkością nad Polską, zaobserwować będzie można tzw. wielką opozycję Jowisza, co oznacza że planeta będzie większa i jaśniejsza niż zazwyczaj. Dojdzie do niej 26 września, a wydarzenie będzie wyjątkowe, bo największa planeta Układu Słonecznego ostatni raz była tak blisko Ziemi 70 lat temu. Jowisza od naszej planety będzie dzieliła odległość około 591,30 milionów kilometrów.

Zobacz także: Zobacz także: Krew płynie tam odwrotnie. Dziwne zjawisko na stacji kosmicznej
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(33)
jorg
wczoraj
ISS odkąd istnieje przelatuje nad Polską okresowo i jest widoczna nocą nawet po kilka razy co mniej więcej 1,5 godziny. W czym tu sensacja???
KosmoKot
2 dni temu
Zapakowałem żonę do własnej rakiety którą budowałem 4lata,i teraz widzicie,efekt.
SHEDFH
2 dni temu
Jaki iss? jedyne co nasa wyslala w tzw. kosmos, to ludzka wyobraznia.Disney robi bajki dla dzieci, nasa dla doroslych...
SHEDFH
2 dni temu
Jaki iss? jedyne co nasa wyslala w tzw. kosmos, to ludzka wyobraznia.Disney robi bajki dla dzieci, nasa dla doroslych...
SHEDFH
2 dni temu
Jaki iss? jedyne co nasa wyslala w tzw. kosmos, to ludzka wyobraznia.Disney robi bajki dla dzieci, nasa dla doroslych...
vcfdsw
2 dni temu
Tymczasem Tusk dalej wykonuje plan Niemiecko Rosyjski w celu osłabienia Polski.
dzban
2 dni temu
Gimbus jeden!!! Taki tajemniczy to obiekt ze w sezonie przelotu widac go wyraznie, codziennie przez 4-5 minut.
redaktor
2 dni temu
za ten art redaktorek powinien zostac natychmiast albo jeszcze szybciej zwolniony dyscyplinarnie.
omg omg omg
2 dni temu
no rewelacja XD Od ilu lat już ISS lata? Teraz robią z tego sensacje XD
Mr.B
2 dni temu
Widywałem już tą kropkę jak przelatywała. Fajny epizod w obserwowaniu nieba. Fajniejszy jednak był widziany na żywo pociąg Muska.
Bleh
2 dni temu
To jest stacja komiczna
Mój Nikki
3 dni temu
Takie głupoty mogą pisać tylko ludzie, którzy nie patrzą w nocne niebo. 1. ISS jest doskonale widoczny również w mieście (Warszawa) i bardzo łatwo go wypatrzeć jeśli ma się nawyk zerkania na gwiazdy w trakcie wieczornego spaceru. 2. Subiektywnie Jowisz jest tak samo jasno świecący od dłuższego czasu. Z pkt. widzenia zwykłego obserwatora ta "bliskość' jest kompletnie nie zauważalna.
Bolo
3 dni temu
19.09 był widziany na Wrocławiem gdzie tu sensacja ?
ANTYMASON
3 dni temu
TROCHE ZLOMU I WIELKI MI OBIEKT
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić