Decyzja w Rosji. Będą zatrzymywać samochody z mężczyznami

Wielu mężczyzn próbuje wyjechać z Rosji po tym, jak w środę Władimir Putin ogłosił "częściową mobilizację". Ucieczka nie będzie jednak prosta. Na mocy dekretu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych policjanci z rosyjskiej drogówki będą zatrzymywać samochody, którymi podróżują mężczyźni, i wysyłać ich do wojskowych urzędów meldunkowych i rekrutacyjnych.

Decyzja w Rosji. Będą zatrzymywać samochody z mężczyznami
Na mocy dekretu rosyjskiego MSW policja będzie zatrzymywać samochody z mężczyznami (Getty Images)

Jak informuje rosyjski portal "The Insider", od czwartku 22 września przy rosyjskich drogach czuwają policjanci. Mają za zadanie zatrzymywać auta, w których siedzą mężczyźni, pod pretekstem przeprowadzenia kontroli.

Jednak, jak wynika z informacji zamieszczonych na kanale "Obwód pskowski" na portalu społecznościowym Telegram, celem działań policji wcale nie będzie kontrola. W rzeczywistości znajdujący się w nich mężczyźni - jeśli zostanie stwierdzone, że są rezerwistami - będą odsyłani do przedstawicieli wojskowych urzędów meldunkowych i rekrutacyjnych. Rekrutujący do wojska mają też od teraz dyżurować na rosyjskich komisariatach policji.

Jak pisze "The Insider", Mężczyźni z obwodu kurskiego nie mają prawa do opuszczania regionu. Będzie to możliwe tylko dla tych, którzy przedstawią pozwolenie z wojskowego biura rejestracji i rekrutacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin wprost o broni jądrowej. "Ten atak spotka się z odwetem"

Na baczności muszą się mieć także mężczyźni, którzy już są zarejestrowani na wojskowych listach. Jeśli opuścili region, gdzie są zameldowani, muszą pod groźbą konsekwencji prawnych wrócić w ciągu trzech dni. Roman Starowojt, gubernator obwodu kurskiego, zapowiada, że wyśle na wojnę od 2,5 do 3 tys. mieszkańców.

Głos na temat represji wobec mieszkańców obwodu kurskiego zabrał Władimir Rodionow. Główny komisarz wojskowy tego regionu zapowiedział, że mężczyźni poniżej 30. roku życia zostaną wcieleni do armii "z automatu". Z kolei osoby deklarujące, że zmagają się z kłopotami zdrowotnymi – poddane skrupulatnemu badaniu lekarskiemu.

"Częściowa mobilizacja" w Rosji

Władimir Putin ogłosił "częściową mobilizację" w środę 21 września. Mobilizacja ma objąć rezerwistów, a więc osoby, które odbyły już służbę w wojsku. Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zapowiedział, że w sumie powołanych zostanie 300 tys. rezerwistów.

Decyzja o mobilizacji ma związek z niepowodzeniami rosyjskiej armii w Ukrainie. Putin stwierdził, że celem ogłoszonej w środę decyzji jest "obrona ojczyzny" przed Zachodem.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić