Kacper Kulpicki| 
aktualizacja 

Co zrobić, gdy dzwoni nieznany numer? Banalne triki ratują przed problemami

156

Co robić, gdy na ekranie telefonu pojawia się nieznany numer? Część internautów mówi wprost: nie odbierać, ale to wcale nie takie proste. Jak ustrzec się problemów, które niesie za sobą taki kontakt? Oto kilka wskazówek.

Co zrobić, gdy dzwoni nieznany numer? Banalne triki ratują przed problemami
Telefon z nieznanego numeru. Jak ustrzec się przed problemami? (Getty Images, Anita Kot)

Telefon od nieznanego numeru u jednych powoduje stres i zaniechanie, inni zaś odbierają go bez żadnych refleksji. Każde z tych zachowań ma swoje wady. Najlepiej jest ustalić, kto właściwie do nas telefonuje.

Czasem rzeczywiście może to być osoba z obsługującego nasze konto banku, jednak w większości przypadków pracownicy preferują inną formę kontaktu z klientami. Może to być droga elektroniczna (e-mail) lub bankowość internetowa. Próba telefonicznego oszustwa może polegać na tym, że rozmówca celowo i z premedytacją poda się za konsultanta danej placówki, szafując cząstkowymi danymi, tym samym chcąc wzbudzić zaufanie. Skąd bierze takie informacje?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W Polsce nie ma już naruszeń praworządności? "Są inne metody kontroli"

Co zrobić, gdy dzwoni nieznany numer? Oto jak nie dać się oszustom

Częstą praktyką w wielu firmach jest handel bazą numerów i przypisanych do nich nazwisk właścicieli. Jeśli w ręce oszustów wpadnie taka lista, mogą sprytnie zrobić z niej użytek. Wówczas obowiązkowe jest zachowanie należytej czujności i to, aby nie dać się zwieść pozorom.

Gdy dzwoni telemarketer podający się za opiekuna konta bankowego, i wieszczy nagłe problemy z kartą lub innymi usługami, można się rozłączyć i spróbować na własną rękę skontaktować się z firmą przez oficjalny numer podanych na ich stronie. Wtedy weryfikacja rzekomej niedyspozycji będzie najwiarygodniejsza.

Istnieje także nowy trik wśród elektronicznych wyłudzaczy. Ci biegli w najnowsze technologie potrafią wyświetlać na naszych telefonach inny numer niż ten, z którego dzwonią. Wtedy nawet wpisanie go do wyszukiwarki i sprawdzenie nie będzie do końca pomocne.

Trzeba zatem uważnie i z dystansem słuchać, co dzwoniąca osoba ma nam do przekazania - może np. chcieć uzyskać dostęp do systemu w telefonie i poprzez niego kilkoma kliknięciami pozbawić nas oszczędności. Próby wyłudzenia danych lub pieniędzy (np. metodą "na wnuczka") również należą do notorycznych, dlatego trzeba być odpornym na manipulację i nie podejmować żadnych kroków bez dobitnego potwierdzenia.

Pozostaje zatem pytanie, czy najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotów jest ignorowanie takich połączeń? To jedynie doraźne rozwiązanie i nie gwarantuje uporania się z blefiarzami. Ktoś, kto podjął jedną próbę kontaktu, z pewnością na tym nie poprzestanie i nie będzie łatwo rezygnował. Warto zatem być świadomym tego, jak należy postępować, a o sposobach na poradzenie sobie z próbami telefonicznych oszustw opowiedzieć także najbliższym, w tym zwłaszcza mniej świadomym zagrożenia seniorom. Słuszny będzie także telefon na najbliższy komisariat policji.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić