Zamknięto ją 83 lata temu. Otworzą dopiero za tysiące lat

108

Krypta cywilizacji jest jedną z bardziej znanych, współczesnych kapsuł czasu na świecie. Zamknięto ją 83 lata temu, a jej ponowne otwarcie zaplanowano na rok 8113 n.e., czyli za ok. 6 tys. lat. To inicjatywa zapoczątkowana przez dra Thornwella Jacobsa z Oglethorpe University, który w 1936 r. wpadł na pomysł, aby ułatwić przyszłym cywilizacjom zrozumieć, jak żyliśmy.

Zamknięto ją 83 lata temu. Otworzą dopiero za tysiące lat
Kapsuła czasu zamknięta na 6 tys. lat (Wikimedia Commons)

Krypta cywilizacji jest najstarszym i największym takim rozwiązaniem na świecie. Plany jej budowy pojawiły się w 1936 r. za sprawą dra Thornwella Jacobsa, nazywanego "ojcem współczesnej kapsuły czasu". Jacobs wpadł na pomysł, aby pomóc przyszłym cywilizacjom w zrozumieniu tego, jak żyliśmy. Uważał, że jego pokolenie jako pierwsze wykona coś, co później zamieni się w nasz archeologiczny obowiązek.

Największa kapsuła czasu znajduje się w USA

Jak możemy przeczytać na stronie Oglethorpe University chodziło o "obowiązek dostarczenia przyszłym historykom dokładnego, naukowo wyselekcjonowanego i zachowanego zapisu życia w XX wieku". Jacobs podczas studiów nad starożytnym Egiptem zauważył bowiem, jak mało dokładnych zapisków zachowało się o życiu starożytnych cywilizacji. Uznał, że nie można popełnić tego błędu drugi raz.

Jego pomysł szybko zyskał uznanie. Zdecydowano, że w kapsułę czasu zamieni się pomieszczenie w Phoebe Hearst Hall na Uniwersytecie Oglethorpe w Atlancie, w amerykańskim stanie Georgia. Dawniej mieścił się tutaj basen. Do jego wnętrza trafiły artefakty z lat 30., a także formalna wiedza z ostatnich 6000 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: ZOBACZ TAKŻE: Tech Summer Challenge: Honor Magic 5Pro, czyli trochę magii na wakacjach

New Georgia Encyclopedia wymienia, że w krypcie znajdują się m.in. pojemniki ze stali nierdzewnej z mikrofilmami wielu klasycznych dzieł literackich, w tym Biblia, czy Iliada Homera. W pomieszczeniu zamknięto również kopię scenariusza filmu "Przeminęło z wiatrem" i model Kaczora Donalda. Nie ma tutaj żadnych wartościowych przedmiotów typu złoto, czy biżuteria. Drzwi kapsuły czasu zamknięto 28 maja 1940 r.

Jacobsen obliczył, że jej ponowne otwarcie powinno nastąpić w roku 8113. Ustalił to, uwzględniając pierwszą znaną datę 4241 r. p.n.e., czyli moment ustanowienia kalendarza egipskiego, a także to, że między 4241 r. p.n.e. a 1936 r. n.e. (kiedy wymyślono kryptę cywilizacji) minęło dokładnie 6177 lat. Krypta na razie pozostaje zamknięta. Nie można jej odwiedzać.

Autor: KMO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić