Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Grot znaleziony w Szwajcarii. Naukowcy: ta broń nie pochodzi z Ziemi

198

Grot strzały znaleziony w jeziorze Mörigen w Szwajcarii okazał się niemałą, naukową sensacją. Przeprowadzone badania wskazują na jego pozaziemskie pochodzenie i rzucają trochę więcej światła na sieć powiązań handlowych, które istniały w epoce brązu.

Grot znaleziony w Szwajcarii. Naukowcy: ta broń nie pochodzi z Ziemi
Groty strzał - zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, DEA / G. DAGLI ORTI)

Naukowcy na łamach "Journal of Archeological Science" opisali broń, która została wykonana z pozaziemskiego materiału. Chodzi o grot strzały z epoki brązu, znaleziony w XIX wieku w Szwajcarii. Zdaniem badaczy grot ważący 2,9 g został wykonany z żelaza pochodzącego z meteorytu i najprawdopodobniej pochodzi z odległej Estonii. Jest to dowód istnienia rozległej sieci handlowej, a także tego, że w epoce brązu pozyskiwano żelazo ze skał spadających z nieba.

Grot powstał z pozaziemskiego materiału

Grot został znaleziony na terenie osady Mörigen, na terenie współczesnej Szwajcarii. Serwis Science Alert wyjaśnił, że osada rozwijała się w epoce brązu, od ok. 800 do 900 r. p.n.e. i znajdowała w niedużej odległości od pola Twannberg. To tutaj wiele tysięcy lat temu spadł meteoryt żelazny Twannberg i można było napotkać jego fragmenty.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Naukowcy uważają jednak, że grot nie został wykonany z pozostałości Twannberga, zaliczanego do grupy IIG. Tworząca go specyficzna mieszanka metali bardziej pasuje do innej kategorii meteorytów żelaznych, znanych jako meteoryty IAB. Tego typu obiekty w Europie znaleziono w trzech miejscach. Są to meteoryty Bohumilitz z Czech, Retuerte de Bullaque z Hiszpanii oraz Kaalijarv z Estonii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Byliśmy w fabryce koncernu zbrojeniowego MBDA w Bolton

To właśnie skład tego ostatniego najbardziej pasuje do charakterystyki grotu znalezionego w Szwajcarii. Meteoryt Kaalijarv spadł na Ziemię ok. 1500 r. p.n.e., a jego fragmenty nadawały się do przekształcenia w ostre przedmioty, zaznacza Science Alert.

Serwis zwraca również uwagę, że Kaalijarv uderzył w naszą planetę w odległości ok. 1600 km od osady Mörigen, co sugeruje, że "podróżował, być może tymi samymi szlakami handlowymi, co bursztyn bałtycki".

Naukowcy nie wykluczają, że w zbiorach archeologicznych w Europie znajduje się więcej obiektów podobnych do grotu strzały, wykonanych z pozaziemskich materiałów.

Autor: KMO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić