"Dziki Luwr" w Ameryce. Niezwykłe odkrycie polskich archeologów

2

Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie dokonali niezwykłego odkrycia w Ameryce Północnej. To nieznane wcześniej nauce ogromne galerie z malowidłami i rytami, które całkowicie zmieniają myślenie o starożytnym Pueblo i jego kulturze.

"Dziki Luwr" w Ameryce. Niezwykłe odkrycie polskich archeologów
Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli tajemnicze spirale w Mesa Verde (Adobe Stock, Facebook, Archaeology Magazine)

Badania krakowskiego zespołu badaczy na tych terenach trwały od dekady, ale teraz naukowcy nie mają wątpliwości, że dokonane przez nich odkrycia rewolucjonizują myślenie o kulturze z rejonu Kolorado na przestrzeni 3 tysięcy lat.

Archeologom na przestrzeni ostatnich kilku lat udało się między innymi wykazać błędy w datowaniu osad istniejących w Ameryce Północnej i dokonać odkryć malowideł i rytów naściennych.

Szczególnie, że polski zespół badaczy był jednym z niewielu, którym udało się uzyskać odpowiednie zgody na prowadzenie badań na terenie USA. Zespół archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierownictwem profesora Radosława Palonki rozpoczął prace w 2011 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niepokojące odkrycie we wnętrzu Ziemi. Proces następuje szybciej, niż sądzono

Badania prowadzono na płaskowyżu Mesa Verde usytuowanym na pograniczu stanów Utah i Kolorado. Zespół osad badanych przez polskich naukowców nosi nazwę Castle Rock Pueblo. To kompleks, który na tym terenie przetrwał przez 3 tysiące lat.

Do najbardziej spektakularnych odkryć należą ogromne galerie pełne malowideł z różnych okresów. Najstarsze z nich pochodzą z III wieku n.e.

Niektóre z dzieł miały wymiar praktyczny i jak tłumaczy profesor Palonka cytowany przez Gazetę Wyborczą:

Spirale wyryte w skale służyły do obserwacji astronomicznych i wyznaczania przesileń letnich i zimowych oraz równonocy wiosennych i jesiennych.

"Większość odkrytych przez naukowców petroglifów pochodzi z XII i XIII wieku. Malowidła te mają różnorakie formy, a niektóre z nich tworzą skomplikowane wzory i spirale. W późniejszych wiekach, na skałach pojawiły się przedstawienia polowań na bizony, owce górskie czy jelenie oraz późniejsze, na których widnieją już konie. Za najmłodsze dzieło uznawany jest podpis Iry Cuthaira, znanego lokalnego kowboja, datowany na 1936 rok.

Odkrycie okrzyknięto "Dzikim Luwrem", a badacze mają nadzieję na kontynuacje swoich prac na tym terenie w przyszłości.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić