Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|

117 tys. przypadków. MZ: Teraz to ten wirus zaatakował Polaków

110
Podziel się:

Tym razem nie tylko COVID zaatakował Polaków - mamy w Polsce falę wirusa grypy. Tylko w ciągu tygodnia 117 tys. pacjentów usłyszało tę diagnozę. Z kolei 330 osób musiało zostać poddane hospitalizacji.

117 tys. przypadków. MZ: Teraz to ten wirus zaatakował Polaków
Grypa zaatakowała Polaków z podwójną siłą (Licencjodawca)

Martwimy się koronawirusem, tymczasem to wirus grypy atakuje teraz z podwójną siłą. W czwartek 20 października na stronie rządowej poinformowano o 1519 nowych potwierdzonych zakażeniach SARS-CoV-2. To dużo, ale jeszcze gorzej sytuacja wygląda z grypą.

117 tys. przypadków. MZ: Teraz to ten wirus zaatakował Polaków

Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowało, że tylko w ciągu pierwszego tygodnia października zdiagnozowano lub podejrzewano grypę u ok. 117 tys. pacjentów. 57 tys. spośród nich to dzieci, które nie ukończyły 14. roku życia.

Największą liczbę zachorowań (22,5 tys.) odnotowano w województwie pomorskim. 330 pacjentów z grypą lekarze skierowali do szpitala. Taki komunikat ministerstwo kierowane przez Adama Niedzielskiego opublikowało na Twitterze. Tym samym MZ zachęca Polaków do szczepień.

Od 1 września preparat przeciwko chorobie zakaźnej, jaką wywołuje wirus grypy, można przyjąć w placówkach medycznych i aptekach w całej Polsce, które zgłosiły się do akcji szczepień w Oddziałach Wojewódzkich NFZ. Kobiety spodziewające się dziecka i seniorzy powyżej 75. roku życia, którzy posiadają receptę, mogą zaszczepić się bezpłatnie. W tym przypadku za szczepionkę płaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

W częściowo refundowane szczepionki mogą zaopatrzyć się pacjenci będący w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat i znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka pojawienie się powikłań po grypie oraz pacjenci 65 plus. Pozostałe osoby muszą zapłacić za preparat, a NFZ pokrywa koszty szczepienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Grypa a COVID-19. Jak je odróżnić? Wyjaśnia dr Ernest Kuchar

Kwalifikować do przyjęcia szczepionki przeciw grypie mogą: lekarz, dentysta, felczer, położna, fizjoterapeuta, farmaceuta, diagnosta laboratoryjny i ratownik medyczny. Dzieci do szczepień może zakwalifikować lekarz. Z kolei szczepionkę przeciw grypie mogą podać: lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka, farmaceuta, ratownik medyczny, higienistka szkolna, diagnosta laboratoryjny, położna, felczer i fizjoterapeuta. Listę punktów, w których możemy przyjąć szczepionkę przeciwko grypie, znajdziemy na oficjalnych stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.

Do najczęstszych objawów grypy zaliczamy: zmęczenie, osłabienie oraz bóle głowy, mięśni i stawów. Później pojawiają się gorączka, dreszcze, kaszel i/lub katar.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(110)
Obywatel pl
miesiąc temu
Wirus covipis i coronopo wybija polakow naście lat czym ich wybić proszę info w opisie..?
Obywatel
miesiąc temu
O jejku sezon grypowy i mamy grypę niesamowite.
CNNNC
miesiąc temu
Po co nam wojna . Ona juz jest . Bomby i karabiny zostaly zastapione przez strzykawki i szczepionki
thunderbolt
miesiąc temu
końcówka października i pojawiła się grypa? Niemożliwa niemożliwość...
PePe
miesiąc temu
ojejku jejku! co sie dziej? w sezonie przeziebieniowym sa przeziebienia? gdzie rada mendrcow? dlaczego nie doradzaja? lokdałn, kagance nawet w lesie, zakaz wychodzenia z domu, dystans 5 metrów, robcie cos! bo jak cos robicie to sie czujemy bezpieczniej!
www
miesiąc temu
ten złamas jeszcze nie siedzi???
Krzychu
miesiąc temu
O to w tym roku jest i grypa! A myślałem że po 2 latach już nie wróci.
Dr No
miesiąc temu
Jak długo opinia publiczna będzie tolerować tę ściemę ? Skąd te liczby ? Nagle POZ zaczęło kierować ludzi na testy na obecność wirusa grypy ? Czy to jest w ogóle refundowane przez NFZ ?
stanlej4
miesiąc temu
Czy nie wystarczy zrobić jednej skojarzonej szczepionki? Jest tak przecież z innymi chorobami. Ale.... zapewne nie, przecież jedna szczepionka daje lepszy zysk niż kilka w jednej..... sam/ sama przemyśl...
niepolecam
miesiąc temu
Raz w życiu dałem się namówić na szczepionkę przeciw grypie. Efekt był taki że, po 2 tygodniach miałem zapalenie płuc.
avatar
miesiąc temu
A skąd wiedzą co Polaków atakuje skoro nie robią testów nawet pielęgniarkom w szpitalach !!!!!
Transszczepio...
miesiąc temu
Dwa lata nie było grypy, to w jaki sposób przygotowali tę "szczepionkę"? Wirus grypy mutuje a szczepionkę opracowuje się na podstawie wcześniejszej mutacji.
123
miesiąc temu
wreszcie grypa wróciła
aaaaaaaaaaaaa...
miesiąc temu
Ja bym na wszelki wypadek pozamykał lasy
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić