oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 
aktualizacja 

54 zł za kilogram. Zaraz zacznie kwitnąć

15

W czerwcu zaczyna kwitnąć jedno z powszechniej występujących w naszym kraju drzew. Wiele osób zna lecznicze właściwości kwiatów, choć niewielu wie, że ich zbieranie może przynieść wymierne korzyści. W ubiegłym roku za kilogram tych kwiatów skupy płaciły nawet 54 złote za kilogram.

54 zł za kilogram. Zaraz zacznie kwitnąć
Tyle płacono za kwiat lipy w ubiegłym roku. Opłaca się? (Pixabay)

Moment kwitnięcia lipy uzależniony jest od warunków atmosferycznych, choć zazwyczaj przypada on na przełom czerwca i lipca. Początkowa faza kwitnienia jest najlepszym czasem na zbiór kwitów. Dobrze jest to robić w ciepły i suchy dzień, aby mieć pewność, że kwiaty nie będą zbyt wilgotne. Należy wybierać drzewa rosnące z dala od ulic i ruchu samochodowego. Zanieczyszczenia będą miały negatywny wpływ na właściwości kwiatów lipy.

Zebrane kwiatostany lipy należy suszyć w specjalnych warunkach. Miejsce powinno być przewiewne i zacienione. Kwiatów lipy nie należy suszyć na słońcu. Można to za to robić w specjalnej suszarce, choć w temperaturze nieprzekraczającej 35 stopni Celsjusza. Kwiaty lipy można zbierać i suszyć dla siebie, choć nie brakuje osób, które zbierają ją w celach zarobkowych.

Jak podaje portal "Fakt", na zbiorach kwiatów lipy można zarobić. Kwota może nie jest zawrotna, ale nie brakuje chętnych do zbioru. W ubiegłym roku za kilogram kwiatów lipy skupy płaciły 54 złote.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fragment piramidy Cheopsa w Polsce? "Może leżeć na poddaszu"

Kwiaty lipy warto zbierać, nie tylko dla pieniędzy!

Kwiaty lipy są bogatym źródłem: flawonoidów (tj. rutozydu, kwercetryny, izokwercetryny, astragaliny, tylirozydu), fitosteroli, garbników, kwasów organicznych, soli mineralnych oraz witamin C i B3.

Napar z lipy wykorzystywany jest przy leczeniu przeziębienia, bo działa rozgrzewająco, napotnie i przeciwzapalnie. Łagodzą katar przez zmniejszenie przekrwienie nosa. Płukanie gardła naparem z lipy pomaga walczyć z bólem. Zaleca się stosowanie naparu przy anginie, grypie, czy zapaleniu oskrzeli.

Lipa korzystnie wpływa także na pracę układu pokarmowego. Nie tylko stymuluje wydzielanie soku żołądkowego, ale także sprzyja przyswajanie jedzenia oraz wydalanie niestrawionego pokarmu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić