Cichy zabójca, którego masz w kuchni. Trudno go uniknąć, a przyczynia się do raka

207

Bisfenol A (BPA) według wielu badań może wpływać negatywnie na nasze zdrowie. Jest potencjalnie rakotwórczy i trudno go uniknąć, gdyż znajdziemy go w wielu produktach używanych na co dzień.

Szkodliwy bisfenol A znajduje się m.in. w puszkach
Szkodliwy bisfenol A znajduje się m.in. w puszkach (Getty Images)

Gdzie znajduje się Bisfenol A?

BPA to organiczny związek wykorzystywany do wytwarzania poliwęglanów i żywic epoksydowych. Znajdziemy go nie tylko w plastikowych opakowaniach, ale też na paragonach czy zabawkach dla dzieci.
Jak dowiedli badacze z University of Illlinois w Chicago, nawet jeśli przez miesiąc uczestnicy ich eksperymentu omijali przedmioty mogące zawierać ten związek, to i tak pewne jego ilości znajdowały się w ich moczu. Co to oznacza? W ciągu ostatnich dwóch dni musieli mieć z nim styczność. Naukowcy udowodnili tym samym, że niezwykle trudno jest uniknąć kontaktu z BPA i jego wpływu na nasze zdrowie.

To, że bisfenol A jest szkodliwy potwierdzają badania opublikowane w magazynie ‘Endocrinology’’. Wykazano w nich, że BPA może powodować rozwój raka prostaty, piersi, problemy z astmą, otyłością, płodnością czy erekcją. Wykazuje też negatywne działanie na tarczycę.

Chociaż jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, to wciąż jest stosowany przy produkcji. Unia Europejska uznała, że bezpieczna dla człowieka dawka BPA nie powinna przekraczać 0,05 mg na kilogram masy ciała.

Jak uniknąć Bisfenolu A? Zamiast jedzenia pakowanego czy w puszkach wybieraj świeże produkty lub te w szklanych pojemnikach lub ze stali nierdzewnej. Naukowcy uważają, że najbardziej szkodliwe dla zdrowia są puszki oraz plastikowe butelki i to właśnie ich powinniśmy unikać. Niewskazane jest także podgrzewanie produktów w opakowaniach zawierających BPA.

Zwracaj uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniach. Znaczek PC oznacza, że produkt został wyprodukowany właśnie z poliwęglanu. A podczas zakupu zabawek wybieraj te oznaczone ‘’BPA free”.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić