Dominika Najda| 

Czai się na basenie lub pod prysznicem. Umiera 1 na 10 osób

44

Wiele osób nie wyobraża sobie lata bez basenu. W końcu nic tak nie chłodzi w upalne dni jak zanurzenie się w chłodnej wodzie. Warto jednak być świadomym zagrożeń, które mogą czyhać w zbiornikach wodnych.

Czai się na basenie lub pod prysznicem. Umiera 1 na 10 osób
Uważaj na publiczne toalety i prysznice (Licencjodawca)

Niebezpieczna bakteria ukryta w kropelkach wody

Wiele osób wraz ze wzrostem temperatur rusza na basen, by w wolnym czasie nacieszyć się słońcem.

Ci, którzy utknęli w pracy, a mają dostęp do klimatyzacji, docenią ten wynalazek. Pozostałym przyjdzie zadowolić się odpoczynkiem w ogrodach i parkach.

Eksperci ostrzegają jednak przez potencjalnie śmiertelną chorobą, która może rozwijać się latem. Ciepłe temperatury stanowią idealną pożywkę dla choroby legionistów. Chodzi o poważną infekcję płuc wywoływaną bakterią Legionella pneumophila.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowa metoda podawania leków. Rewolucyjna technologia opracowana przez polską firmę

Choroba może rozwinąć się poprzez wdychanie drobnych kropelek wody. Statystyki są bardzo niepokojące. Zgodnie z szacunkami CDC, jedna na 10 osób, które zachorują, umrze z powodu powikłań.

Legioneloza może ukrywać się w klimatyzacji, spa, basenach, wannach z hydromasażem, kranach i prysznicach, które nie są często używane, a nawet w wilgotnym kompoście doniczkowym w ogrodzie.

Do infekcji najczęściej dochodzi w hotelach, biurach i publicznych basenach.

Objawy choroby legionistów

Po czym poznać, że zaatakowała nas bakteria Legionella pneumophila? Przede wszystkim pojawiają się grypopodobne objawy, jak bóle głowy, bóle mięśni, zmęczenie i dreszcze.

Chorzy doświadczają wysokiej temperatury, skarżą się na problemy z oddychaniem i bóle w klatce piersiowej.

W przypadku choroby legionistów konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zwykle zajmuje ono kilka tygodni, choć może dojść do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Objawów letniej choroby nie należy bagatelizować.

Narażenie na Legionellę może spowodować śmierć lub poważną chorobę, gdy systemy chłodzenia wodnego nie są skutecznie zarządzane. To naprawdę ważne, aby proaktywne zarządzanie ryzykiem związanym z bakteriami Legionella było traktowane poważnie – podkreślają eksperci z Health and Safety Executive.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się nieznośnych bakterii, pamiętaj o stosowaniu, w miarę możliwości, środków dezynfekujących w basenach i podobnych miejscach. Nie zaniedbuj również własnej higieny osobistej.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić