aktualizacja 

Gdy jelita są już na wykończeniu, objaw pojawia się w nietypowym miejscu

6

Choroby z grupy nieswoistego zapalenia powodują zazwyczaj takie objawy jak ból brzucha biegunka czy brak apetytu. Przy tego rodzaju schorzeniach czasami występują powikłania związane z innymi narządami, co z kolei powoduje nietypowe objawy świadczące o chorych jelitach.

Gdy jelita są już na wykończeniu, objaw pojawia się w nietypowym miejscu
(Getty Images)

Nieswoiste choroby zapalne jelit są to nieuleczalne schorzenia przewodu pokarmowego, które można podzielić na etapy remisji i nawrotów. Przyczyny tych dolegliwości do tej pory nie zostały jednoznacznie wyjaśnione.

- Choroby te tylko z nazwy dotyczą przewodu pokarmowego, a ich manifestacja może się objawiać w niemal każdej tkance i narządzie. U blisko 30 proc. chorych z IBD, czyli nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit występuje co najmniej jeden pozajelitowy objaw choroby- wyjaśnia w rozmowie dla WP abcZdrowie dr Dawid Szkudłapski, gastroenterolog.

W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego typowym objawem jest biegunka, krew w stolcu, ból brzucha gorączka, stan podgorączkowe, utrata wagi i osłabienie organizmu. Z kolei przy chorobie Leśniowskiego-Crohna symptomy mogą być mylące i nietypowe. Ból po prawej stronie brzucha nierzadko jest błędnie diagnozowany jako zapalnie wyrostka robaczkowego.

Do objawów choroby Leśniowskiego-Crohna można zaliczyć dolegliwości skórne. Zdarza się, że pacjent boryka się z piodermią zgorzelinową. Symptomami tej choroby dermatologicznej są głębokie owrzodzenia. Czasami u pacjentów występuje także rumień guzowaty. Wówczas na skórze pojawiają się żywoczerwone guzy. Chorobie Leśniowskiego-Crohna może towarzyszyć również łuszczyca, która jest nieuleczalną chorobą zapalną oraz świąd.

Nieswoiste zapalnie jelit może zaatakować też narządy wzroku i wywołać zapalenie spojówek. Powoduje to pieczenie i łzawienie oczu, zapalenie tęczówki, niebezpieczne zapalenie błony naczyniowej, a nawet utratę wzroku.

Choroba zapalna jelit może również powodować stłuszczenie wątroby, osteoporozę, osteopenię, osteoartropatię przerostową, zapalnie stawów kręgosłupa, zapalenie dużych stawów lub stan zapalny stawów krzyżowo-biodrowych. Jeszcze innym - mało charakterystycznym objawem IBD jest pojawienie się zakrzepów lub zatorów w układzie krążenia.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić