Groźniejszy niż zwykły kleszcz. Może zaatakować cię w domu nocą

153

Podczas spaceru w lesie, parku lub w miejscach, gdzie występują wysokie trawy, jesteśmy narażeni na ukąszenie insekta przenoszącego boreliozę. Jak się okazuje, kleszcz może nas zaatakować również w domu.

Kleszcz gołębi
Kleszcz gołębi (Getty Images)

Uważaj na kleszcze gołębie. Mogą przenosić boreliozę

Kleszcz gołębi nazywany również pluskwą ptasią lub obrzękiem gołębim występuje w miejscach zamieszkiwanych przez ptaki. Ten niebezpieczny owad żeruje w gołębnikach, kurnikach, a także na strychach i poddaszach.

Kiedy kleszcz nie znajdzie ptasiego żywiciela, przenosi się do domów zamieszkałych przez ludzi. Obrzeżek gołębi potrafi przez dłuższy czas przeżyć bez żywiciela. W dzień pozostaje w ukryciu, a żeruje w nocy.

Kleszcz gołębi ma niewielkie rozmiary i jasnobrązowy grzbiet z jasną obwódką. Owad pobiera krew od ofiary przez pół do półtorej godziny, a następnie odczepia się od skóry. Ślina ptasiej pluskwy jest silnym alergenem, a ugryzienia insekta są bardzo bolesne i swędzące.

W ukąszonych miejscach pojawiają się zaczerwienienia, obrzęki, pęcherzyki, grudkowate zmiany skórne, krwotoczne plamki. Ugryzienie powoduje zmiany mogące się utrzymywać na ciele nawet do kilku lat.

Atak tego kleszcza może powodować powiększenie węzłów chłonnych, zaburzenia widzenia, wymioty, biegunkę, zawroty głowy i duszności. Kleszcz gołębi podobnie jak inne kleszcze przenosi boreliozę. Poza tym ptasi kleszcz przenosi także kleszczowe zapalenie opon mózgowych i salmonellę ptasią. Ugryzienie może prowadzić do niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego lub gorączki.

Zobacz także: Jak usunąć kleszcza?

Jeżeli podejrzewasz, że ukąsił cię kleszcz gołębi i zauważysz u siebie niepokojące objawy, jak najszybciej udaj się do lekarza.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić