Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KGG
|

Groźniejszy niż zwykły kleszcz. Może zaatakować cię w domu nocą

53
Podziel się:

Podczas spaceru w lesie, parku lub w miejscach, gdzie występują wysokie trawy, jesteśmy narażeni na ukąszenie insekta przenoszącego boreliozę. Jak się okazuje, kleszcz może nas zaatakować również w domu.

Kleszcz gołębi
Kleszcz gołębi (Getty Images)

Uważaj na kleszcze gołębie. Mogą przenosić boreliozę

Kleszcz gołębi nazywany również pluskwą ptasią lub obrzękiem gołębim występuje w miejscach zamieszkiwanych przez ptaki. Ten niebezpieczny owad żeruje w gołębnikach, kurnikach, a także na strychach i poddaszach.

Kiedy kleszcz nie znajdzie ptasiego żywiciela, przenosi się do domów zamieszkałych przez ludzi. Obrzeżek gołębi potrafi przez dłuższy czas przeżyć bez żywiciela. W dzień pozostaje w ukryciu, a żeruje w nocy.

Kleszcz gołębi ma niewielkie rozmiary i jasnobrązowy grzbiet z jasną obwódką. Owad pobiera krew od ofiary przez pół do półtorej godziny, a następnie odczepia się od skóry. Ślina ptasiej pluskwy jest silnym alergenem, a ugryzienia insekta są bardzo bolesne i swędzące.

W ukąszonych miejscach pojawiają się zaczerwienienia, obrzęki, pęcherzyki, grudkowate zmiany skórne, krwotoczne plamki. Ugryzienie powoduje zmiany mogące się utrzymywać na ciele nawet do kilku lat.

Atak tego kleszcza może powodować powiększenie węzłów chłonnych, zaburzenia widzenia, wymioty, biegunkę, zawroty głowy i duszności. Kleszcz gołębi podobnie jak inne kleszcze przenosi boreliozę. Poza tym ptasi kleszcz przenosi także kleszczowe zapalenie opon mózgowych i salmonellę ptasią. Ugryzienie może prowadzić do niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego lub gorączki.

Zobacz także: Jak usunąć kleszcza?

Jeżeli podejrzewasz, że ukąsił cię kleszcz gołębi i zauważysz u siebie niepokojące objawy, jak najszybciej udaj się do lekarza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(53)
Berta
rok temu
Czyli groźniejszy niż covid
Gregory
rok temu
Nie życzę nikomu walki z boreliozą. Więc kto bagatelizuje tego typu artykuły i boreliozę to bardzo mi go żal. Dużo zdrówka dla wszystkich.
Gytia
rok temu
Kleszcz jest groźny lecz Tusk, TVN24 i Michnik groźniejsi. Pamiętajcie o tym.
Ewa
rok temu
Czy to nie jest aby "przesadzone"jest w Polsce tylu gołębiarzy,którzy startują nie tylko w krajowych,ale i międzynarodowych,i każdy z nich jest narażony na takie niebezpieczeństwo?będąc świadomym zagrożenia?
Haka
rok temu
Obrzeżek. Na dobrym zdjęciu widać wyraźnie jego welonik wokół ciała mogłanm go poznać był na szybie. Przez 3 dni budziłam się pogryziona w brzuch mimo piżamy i kołdry. Dopiero po tym jak wyniosłam się z domu na dwie noce i zakupiłam dezynfekcję poznałam go na szybie zewnątrz i w domu martwego. Potwór! Oczywiście od gołębi na dachu,mieszkam najwyżej w bloku.Spółdzielnia zarządziła totalną dezynfekcję rynien ,poddasza i klatki schodowej. Radzę nie szukać jak użre tylko od razu dezynfekator,nie czekajcie i nie szukajcie ,jest nieuchwytny a po 3 dniach jest kilkanaście ugryzień,których ślady będá wiele miesięcy ,nie mówiąc o niepewności,czy i kiedy ciężko się zachoruje
ado
rok temu
To jest groźny artykuł dla ptaków, ludzie to czytają i wierzą w takie głupoty.40 lat chodowałem gołębie i nigdy mie nie ugryzła ptasia pluskwa.
dfit
rok temu
Dla mnie biotad plus to numer1 poczytaj sobie na alleg
Janka
rok temu
Te kleszcze to obrzeżki nie obrzęki kto pisze te głupoty
John
rok temu
Palić trawy, tak jak kiedyś się robiło..
Brzydal
rok temu
Kleszcz gołębi ma niewielkie rozmiary i jasnobrązowy grzbiet z jasną obwódką... czy to nie jest rysopis Jarosława ?
Marta
rok temu
Gołębie co najgorsze robię na samochody
Marta
rok temu
1 nie wszystko kleszcze zapraszają akture 2 jle jest rodzajów kleszczy
Anna
rok temu
To jest konny rodzaj kleszczy
Marta
rok temu
Odsyłam zainteresowanym do merytorycznych wiadomosci
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić