Kamil S. Sikora| 

"Kości, pazurki, ścięgna". Ryzyko miażdżycy od razu wzrasta

37

Jeśli na opakowaniu zauważysz oznaczenie MOM (mięso oddzielone mechanicznie) lepiej odstaw ten produkt z powrotem na półkę. Ma niewiele wspólnego z prawdziwym mięsem i może być niebezpieczny dla twojego zdrowia.

"Kości, pazurki, ścięgna". Ryzyko miażdżycy od razu wzrasta
Uwaga na mięso oddzielane mechanicznie (MonishM)

Wiele osób podczas robienia zakupów nie czyta składu wybranego przez siebie produktu. Bardzo często zdarza się, że artykuły, po które sięgamy, zawierają więcej konserwantów i innych szkodliwych substancji niż odżywczych składników. Dotyczy to m.in. produktów mięsnych, które z mięsem nie mają zbyt wiele wspólnego.

Oznaczenie MOM znajdujące się na uwielbianych przez nas parówkach, mielonkach, pulpetach, konserwach, kiełbasach czy pasztetach świadczy o tym, że zawierają mięso oddzielone mechaniczne.

Masa powstaje przez oddzielenie mięsa od kości i tkanek do nich przylegających. Mogą się tam znajdować kości, pazurki, ścięgna, czyli tak naprawdę odzwierzęce dodatki, których normalnie byśmy nie użyli. Zebrane "resztki" są pod ciśnieniem przeciskane przez sita, więc te większe fragmenty kości, chrząstek nie dostają się do masy - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska, dietetyk z warszawskiej poradni Dietosfera.

Lekarze i dietetycy ostrzegają, że tego typu żywność zawiera nawet 70 proc. wody, sporo tłuszczu i niewielkie ilości białka. W tych produktach znajdziemy także stabilizatory i wypełniacze, które mają na celu nadać im odpowiednią konsystencję.

Regularne sięganie po mięso oddzielone mechanicznie podnosi stężenie złego cholesterolu LDL we krwi, zwiększając tym samym ryzyko miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Poza tym tego typu przysmaki fundują nam dodatkowe kilogramy i wpływają niekorzystnie na nasze samopoczucie. Jeśli cierpisz na dolegliwości układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego powinieneś wykluczyć raz na zawsze produkty oznaczone skrótem MOM.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić