Nie pij takiej wody podczas upałów. Ekspert wyjaśnia, dlaczego

101

Podczas upału powinno się spożywać odpowiednią ilość wody w ciągu dnia. Wodę często pijemy z plastikowych butelek, bo są wygodne, lekkie i zajmują niewiele miejsca. Eksperci ostrzegają, że picie wody przechowywanej w plastikowej butelce może odbić się na naszym zdrowiu.

Picie wody w plastikowej butelce może odbić się na naszym zdrowiu
Picie wody w plastikowej butelce może odbić się na naszym zdrowiu (Getty Images)

Większość plastikowych butelek na wodę jest wyprodukowanych z materiału oznaczonego jako PET 1. - według naukowców woda przechowywana w butelkach PET zawiera substancję o działaniu zbliżonym do estrogenów. Niektóre źródła podają, że opakowań wykonanych z tego tworzywa nie powinno się używać ponownie - mówi dla abcZdrowie Paulina Roziewska, ekspert żywieniowy.

PET 1 to plastik niskiej jakości, wykorzystywany do produkcji butelek na napoje, a także kubeczków, sztućców i talerzyków jednorazowych. Mikrouszkodzenia butelki zrobionej z tego rodzaju tworzywa sztucznego mogą spowodować uwolnienie szkodliwych dla organizmu mikrocząsteczek plastiku do wody.

Badania naukowców z Uniwersytetu na Florydzie wykazały, że spożywanie wody z butelki, która przez dłuższy czas leżała w nagrzanym przez słońce samochodzie, również jest szkodliwe. Wówczas w butelce wydziela się bisfenol A oraz antymony. Im dłużej butelka jest wystawiona na działanie wysokiej temperatury, tym bardziej szkodliwa jest woda znajdująca się w środku. Podobnie jest z butelką, którą nosimy przez kilka godzin w plecaku lub torebce.

Ponowne napełnianie wodą pustej butelki PET 1, także nie pozostaje obojętne dla naszego zdrowia. Każde zgniecenie butelki w połączeniu z ekspozycją na promienie słoneczne powoduje wydzielanie się kolejnych toksycznych związków np. ksenoestrogenów. Te substancje mogą powodować nieprawidłowe funkcjonowanie hormonów w organizmie i zwiększać ryzyko rozwoju raka prostaty.

Jak tłumaczy dr Krystyna Pogoń, najbezpieczniejsze jest spożywanie wody ze szklanych butelek. - Szkło jest jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej neutralnych w stosunku do zawartości opakowań na żywność i napoje – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Krystyna Pogoń.

Jeżeli koniecznie chcemy pic wodę z plastikowej butelki, najlepiej wybierzmy opakowanie z odpowiednimi atestami. Najmniej szkodliwe dla organizmu plastiki do przechowywania wody i żywności są oznaczone cyfrą 2 lub 5.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić