DM| 

Nigdy nie lekceważ tych objawów. Świadczą o fatalnym stanie wątroby

15
Podziel się:

Mówi się, że wątroba nie boli. To dlatego, że gdy narząd jest obciążony, może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Istnieją jednak nietypowe symptomy, które mogą wskazywać na powiększenie wątroby. Nie wolno ich lekceważyć.

Ból w prawej części brzucha może świadczyć o powiększeniu wątroby
Ból w prawej części brzucha może świadczyć o powiększeniu wątroby (Getty Images)

Najczęstszą przyczyną powiększenia wątroby jest stan zapalny spowodowany nadmiernym spożywaniem alkoholu. Do innych przyczyn można zaliczyć m.in. wirusowe zapalenie wątroby, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zakażenie grzybicze, pasożytnicze i bakteryjne, marskość, ropień, torbiel lub nowotwór wątroby.

Typowym objawem powiększonej wątroby jest ból w prawej części brzucha. Wątroba sama w sobie nie boli, ale powiększenie jej rozmiarów powoduje ucisk na inne organy, czego efektem jest pojawienie się kłucia i bólu w prawym boku.

Jednym z symptomów złej kondycji wątroby jest także zwiększenie objętości brzucha. Ten objaw może jednak oznaczać również otyłość, nadwagę lub nowotwór jelita. Nawracające mdłości i wymioty, też powinny skłonić nas do wizyty u hepatologa, który zleci wykonanie odpowiednich badań.

Powiększenie wątroby niekiedy daje objawy, które łatwo pomylić z symptomami innych schorzeń niezwiązanych z układem pokarmowym. O nieprawidłowej pracy tego organu mogą świadczyć: **świąd i przebarwienia skóry, brodawki, plamy, piegi, zmiana barwy skóry w okolicach cebulek włosowych oraz zaczerwienienie wewnętrznej powierzchni dłoni.

Pacjenci z powiększoną wątrobą mogą skarżyć się również na **alergię, skurcze łydek, nadciśnienie, przewlekłe zmęczenie, obrzęk i skurcze kończyn dolnych, przykurcze palców rąk, gorzki posmak w ustach lub nadmierne owłosienie.

Pamiętajmy, że wątroba to jeden z najważniejszych organów w naszym organizmie, więc z żadnego z wyżej wymienionych objawów nie wolno nam bagatelizować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić