Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik| 

Objaw zobaczysz na twarzy. Nigdy nie lekceważ

4

Niektóre schorzenia wpływają na wygląd twarzy - zmieniają jej kształt, kolor skóry i wygląd oczu. Jeśli więc masz wrażenie, że ostatnimi czasy twoja twarz wygląda nieco inaczej niż zwykle, może to oznaczać, że borykasz się z jedną z siedmiu chorób.

Objaw zobaczysz na twarzy. Nigdy nie lekceważ
Objaw groźnych chorób możesz zobaczyć na twarzy (Getty Images, Kateryna Zasukhina)

Zespół Cushinga

To schorzenie endokrynologiczne spowodowane przez nadprodukcję kortyzolu i prowadzące do specyficznego dla tego zespołu obrazu klinicznego.

Twarz osoby borykającej się z zespołem Cushinga zaokrągla się, tworząc kształt "księżyca w pełni" (tzw. moon face). U części pacjentów przestają być widoczne małżowiny uszne - oczywiście kiedy patrzy się na nich na wprost.

Charakterystyczne dla tego schorzenia jest również zaczerwienienie policzków i cienka skóra.

Niewydolność nerek

Przewlekłe schorzenie, powodujące zatrzymanie metabolicznych produktów przemiany materii i płynów w organizmie, wiąże się z obrzękami, w tym właśnie obrzękami twarzy. Skóra osób borykających się z tą przypadłością staje się przy tym blada lub szarawa, sucha i swędząca.

Niewydolność wątroby

Również na twarzy pacjentów z niewydolnością wątroby może pojawić się obrzęk. Towarzyszy mu często obecność na policzkach charakterystycznych pajączków wątrobowych, czyli rozszerzonych naczyń krwionośnych.

Skóra i białka oczu osoby z niewydolnością wątroby może nabrać żółtego odcienia.

Choroba Hashimoto

To schorzenie autoimmunologiczne prowadzące do niedoczynności tarczycy, które również może poskutkować zmianami wizualnymi – w tym obrzękiem twarzy oraz suchością i szorstkością skóry. Zmiana może dotyczyć również włosów, które stają się łamliwe i cienkie.

Choroba Gravesa-Basedowa

To autoimmunologiczne schorzenie tarczycy, wiążące się z jej nadczynnością. W przypadku tej choroby zmiany w wyglądzie twarzy obejmują nie tylko obrzęk i zaczerwienienie, ale również wysunięcie do przodu gałek ocznych, a w efekcie – powstanie wytrzeszczu.

Toczeń rumieniowaty układowy

To układowa choroba autoimmunologiczna tkanki łącznej, która charakteryzuje się między innymi rumieniem o kształcie motyla na twarzy. To często jeden z pierwszych zauważalnych objawów choroby i nasila się pod wpływem ekspozycji na słonce.

Zespół Parry'ego-Romberga

To rzadkie schorzenie neurologiczne prowadzi do zaniku tkanek pod skórą w obrębie jednej połowy twarzy, głównie w okolicy żuchwy, policzków i ust. Proces jest zazwyczaj powolny, lecz postępujący i ma istotny wpływ na wygląd twarzy. Druga połowa twarzy na ogół nie zostaje dotknięta żadnymi zmianami.

Diagnostyka i leczenie

Rozpoznawanie wizualnych zmian powiązanych z tymi schorzeniami jest kluczowe dla wczesnej diagnozy i leczenia. W przypadku obserwacji jakichkolwiek zmian sugerujących powyższe schorzenia, zaleca się natychmiastową konsultację z lekarzem - zmiany w wyglądzie są tylko jednym z wielu objawów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić