o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
KAM
|

Pojawia się zaraz po zjedzeniu. Nigdy nie lekceważ tego objawu

1
Podziel się

Alergia na gluten to dolegliwość, która w żadnym wypadku nie może być bagatelizowana, gdyż powoduje poważne problemy ze zdrowiem. Dowiedz się, jakie są objawy uczulenia na gluten i kiedy mogą wystąpić.

Objawem alergii na gluten może być biegunka po posiłku
Objawem alergii na gluten może być biegunka po posiłku (Getty Images)
bDYTIgUl

Alergia na gluten, może dać o sobie znać parę minut do godziny po spożyciu produktu, który go zawiera. Wtedy objawy alergii zależą o przeciwciał w klasie IgE. Jest to tzw. natychmiastowa alergia na gluten. Podczas tego rodzaju uczulenia mogą wystąpić dolegliwości takie jak: biegunka, wymioty, skurcz oskrzeli, katar, pokrzywka, wstrząs anafilaktyczny oraz atopowe zapalenie skóry, które najczęściej ma łagodny przebieg.

Drugą możliwością jest pojawienie się objawów alergii na gluten w późniejszym czasie. W tej sytuacji symptomy uczulenia pojawiają się dopiero po kilku godzinach, a nawet po kilku dniach od spożycia produktu z glutenem. Te objawy występują niezależnie od przeciwciał w klasie IgE. Późne objawy alergii na gluten to ostra biegunka oraz wystąpienie lub zaostrzenie atopowego zapalenie skóry.

bDYTIgUn

Symptomy wskazujące alergię na gluten i ich intensywność zależą od wieku osoby uczulonej. Dzieci w większości przypadków wyrastają z tego rodzaju alergii. U osób dorosłych w wielu przypadkach alergia na gluten występuje po spożyciu produktu zawierającym ten alergen w połączeniu z wysiłkiem fizycznym. U dorosłych uczulenie może też trwać przez wiele lat, ale do pojawienia się objawów potrzebna jest znaczna ilość glutenu.

W niektórych przypadkach alergia na gluten może występować razem z uczuleniem na krowie mleko. W tym przypadku jest to bardziej uciążliwe schorzenie, które wymaga odstawienia większej ilości produktów spożywczych.

bDYTIgUt

Pamiętaj, aby niepokojące objawy zawsze skonsultować z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYTIgUO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
Zośka
4 tyg. temu
Oprócz uczulenia na kurz nie mam żadnego innego, nie mam mocnych objawów, bo każdego dnia puszczam roombę, by zebrałą kurz. Mogę jeść gluten i nic mi nie jest.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić