aktualizacja 

Równie szkodliwe jak alkohol. Jedzone regularnie szybko zniszczą wątrobę

16

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ludzkim ciele. Spełnia wiele ważnych funkcji, dlatego jej prawidłowe funkcjonowanie jest niezwykle istotne. Aby o nią zadbać, należy wyeliminować z naszego codziennego życia kilka produktów.

Tłuste jedzenie jest szkodliwe dla wątroby
Tłuste jedzenie jest szkodliwe dla wątroby (Getty Images)

Produkty niebezpieczne dla wątroby

Wątroba gromadzi glukozę, metabolizuje bilirubinę, przekształca białka i cukry w tłuszcze, pełni funkcje odpornościowe i odtruwające. Gdy nie pracuje prawidłowo, cierpi na tym cały organizm.

Choroby wątroby przez długi czas mogą nie dawać żadnych objawów. Tym, co powinno nas zaniepokoić i skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza, jest np. uporczywe swędzenie skóry, ból w miejscu, gdzie znajduje się wątroba, zmęczenie, bóle głowy, zaburzenia snu, bóle stawów czy zażółcenie białek oczu oraz skóry.

By wątroba działała na pełnych obrotach, należy unikać pewnych produktów

Nie nadużywaj alkoholu. Napoje wyskokowe mogą doprowadzić do uszkodzenia tego organu, powodując stłuszczenie, zapalenie czy marskość wątroby.

Zrezygnuj z tłustych potraw – wyniszczają organ podobnie jak alkohol. Wątroba może sobie nie poradzić z ogromną ilością dostarczanych węglowodanów i tłuszczów w tym samym czasie. Gdy jest nadmiernie obciążona, pojawiają się wzdęcia, bóle brzucha i zaparcia.

Wątrobie szkodzi też palenie papierosów. Organ nie nadąża z ilością toksyn, którą musi usunąć z organizmu.

Zaszkodzić może również nadużywanie leków. Nawet 800 substancji wykazuje działanie hepatotoksyczne, co znaczy, że uszkadza komórki wątroby. Obciążeniem dla wątroby są też nadwaga i otyłość. Zamiast wysokoprzetworzonych produktów, postaw na warzywa i owoce, które będą wspomagać funkcjonowanie tego ważnego organu.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić