o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KAS
|
aktualizacja

Unikaj! Nawet jedna porcja tej potrawy może wywołać raka wątroby

20
Podziel się

To wyjątkowo popularna potrawa w Tajlandii. Niestety Koi pla to tani przysmak, który może mieć tragiczne konsekwencje dla naszego zdrowia, ponieważ powoduje rozwój raka wątroby.

Unikaj! Nawet jedna porcja tej potrawy może wywołać raka wątroby
(Wikimedia Commons)
bEhoZcZN

Ryba, zioła i sok z cytryny. Trzy wyjątkowo zdrowe składniki, po które sięgamy bardzo często. Okazuje się jednak, że w pewnych warunkach mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Mowa o niezwykle popularnej w Tajlandii potrawie – koi pla.

Koi pla znają wszyscy Tajlandczycy. To tania i smaczna potrawa, która jest spożywana bardzo często przez biedniejszych mieszkańców Tajlandii. Dlaczego potrawa może przyczyniać się do rozwoju raka wątroby? Wszystkiemu winne są pasożyty, których przetrwalniki są zjadane wraz z surową rybą. To one atakują wątrobę.

bEhoZcZP

Przywra Clonorchis sinensis jest niezwykle niebezpieczna, a pasożytem tym są zakażone ryby wykorzystywane do przygotowania tego dania. Połów tych ryb najczęściej odbywa się w wodach Mekongu i chociaż powszechnie wiadomo, że obróbka termiczna zabija pasożyty, to mieszkańcy Tajlandii nie chcą zmieniać swojej diety i wciąż wolą spożywać surowe mięso. Niestety skutki ich wyborów są tragiczne.

Według oficjalnych danych w regionie Isaan, gdzie danie bije rekordy popularności, aż 50 proc. nowotworów diagnozowanych u mężczyzn, to nowotwory wątroby. Dla porównania warto wiedzieć, że na świecie rak tego organu stanowi 10 proc. wszystkich nowotworów u płci męskiej.

O zmianę świadomości walczy wielu lekarzy. Jednym z nich jest Narong Khuntikeo. On sam stracił swoich rodziców na skutek rozwinięcia się u nich choroby nowotworowej. W wielu udzielonych wywiadach podkreślał, że przez całe swoje życie jego rodzice żywili się głównie koi pla.

bEhoZcZV

Dziś lekarz podróżuje po Tajlandii i edukuje zarówno mieszkańców, jak i turystów z całego świata, dlaczego należy unikać tej niebezpiecznej potrawy. Oferuje również darmowe testy, które pomagają potwierdzić lub wykluczyć obecność pasożytów.

Potrzebna jest zmiana myślenia i świadomość, że nawet jedna porcja tej lokalnej potrawy może spowodować rozwój raka wątroby – podsumowuje lekarz.

bEhoZdaq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(20)
Marek
5 miesięcy temu
Wszyscy w Tajlandii jedzą to od setek lat i mają się świetnie. To najlepszy dowód na bzdurność tych wypocin autora tekstu. Ludzie obudźcie się przejdźcie na alternatywne media. Tu tylko fałsz i kłamstwo znajdziecie!
TOMAS
5 miesięcy temu
jasne, chcą im zmienić nawyki żywieniowe wmawiając im że Fast Foody są najzdrowszym pokarmem na świecie. To będzie biznes. Polakom też wmówili szkodliwy cholesterol i w 2 lata obrzydzili spożycie masła na rzecz spożywania zachodniej margaryny. KOLEJNY BIZNES. A My jesteśmy traktowani jak stado baranów.
poniatowski
5 miesięcy temu
Natomiast produkty w marketach z wachlarzem E... są zjadane w ilościach setek ton i jest ok.
bEhoZdar
Antypisior
5 miesięcy temu
O2 GDZIE JEST MÓJ KOMENTARZ ??????????
Jasio123
5 miesięcy temu
u nas skolei wszyscy zasowaja sushi i tatara
panietegobęc
5 miesięcy temu
Ciekawa potrawa, wygląda jak kulinarne zwroty w porcelanie.
Dżordż Drożdż...
5 miesięcy temu
Dlaczego o2 nie udostępnia moich komentarzy? Chodzi o to, ze moje IP jest z Niemiec? Hmmmm... wolność słowa?
Dżordż Drożdż...
5 miesięcy temu
Od dobrych dwóch tygodni praktycznie codziennie czytam tu informację na temat nowotworów. Różnych objawów, różnych potraw co je wywołują itp. Czekam kiedy w końcu pojawią się zlecone reklamy jakiegoś złotego specyfiku na nowotwory. Grunt to robić grunt pod kampanię reklamową.
Prawda
5 miesięcy temu
Jedzenie żywności z Lidla może doprowadzić do zgonu
Trawa
5 miesięcy temu
Po co ten artykuł bo nie rozumiem?
rybny
5 miesięcy temu
Póki nie dam pod mikroskop ni zaprzecze nie potwierdzę! Tak swoją drogą śmieszą mnie ludzie którzy w piątek nie jedzą mięsa ale zato zajadają sie potężnie rybą która jest warzywem? owocem? grzybem? wodorostem? tak pewnie owocem morza który jest tkanką mnięśniową ryby ale mięsem na pewno nie jest bo ktoś tak powiedział, rozsądek vs tradycja
ratownikmed
5 miesięcy temu
zgony po tej potrawie zostana zapisane na kontoi KOVIDA!
stefan
5 miesięcy temu
jem to od lat !!! jak dlugo jeszcze pociągne ?
bEhoZdaj
Macron
5 miesięcy temu
Niedługo o2 nam powie, że od wdychania czystego powietrza też się raka dostaje.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić