Tak odróżnisz szatana od koźlarza. Najlepszy patent, to trzeba wiedzieć

95

Wyruszając na grzybobranie, warto zapoznać się z zasadami, które pozwolą uniknąć zebrania grzybów trujących lub niejadalnych. Tym razem podpowiadamy, jak odróżnić szatana od koźlarza. Jak zrobić to najsprawniej?

Tak odróżnisz szatana od koźlarza. Najlepszy patent, to trzeba wiedzieć
Koźlarz - zdj. ilustracyjne (Wikimedia, Jerzy Opioła)

Szatan to popularna nazwa goryczaka żółciowego. Nie jest to co prawda gatunek trujący, ale pozostaje on niejadalny. Nie doprowadza do śmiertelnego zatrucia, jednak może powodować poważne kłopoty żołądkowe.

Szatan jest do złudzenia podobny do powszechnego borowika oraz koźlarza. W związku z tym, warto wiedzieć, jak sprawnie rozróżniać te grzyby.

Goryczak żółciowy (jasnobrązowy kapelusz i beczułkowaty trzon) licznie występuje w polskich lasach iglastych. Jego miąższ ma biały kolor i nie zmienia się po uszkodzeniu grzyba. Rurki łatwo można oddzielić od miąższu. Są długie, z wychodzącymi porami za kapelusz.

Jak odróżnić szatana od koźlarza? Ten pierwszy gatunek ma bardzo gorzki smak. Wystarczy, że językiem dotkniesz fragmentu grzyba i od razu będziesz wiedzieć, z jakim okazem masz do czynienia.

Jak odróżnić szatana od prawdziwka?

Borowik szlachetny jest jednym z najsmaczniejszych grzybów dostępnych w Polsce. Występuje w lasach liściastych i iglastych. Ma brązowy kapelusz. Znajdujące się pod nim pory są białe, a z wiekiem robią się żółte lub żółtozielone. Trzon ma białawy lub jasnobrązowy. Jak odróżnić go od szatana? Serwis dziendobry.tvn.pl zamieścił trzy bardzo ważne wskazówki:

  • smak – by go ocenić, odłam kawałek kapelusza i spróbuj czubkiem języka. Goryczaka żółciowego (szatana) odróżnisz natychmiast po bardzo gorzkim smaku. Borowik szlachetny (prawdziwek) będzie smakował łagodnie, orzechowo;
  • kolor rurek – znajdujące się pod kapeluszem pory i rurki u dorosłych szatanów będą różowe, natomiast u prawdziwków - białawe, z wiekiem również żółte, żółtozielone, aż do oliwkowozielonych;
  • siateczka na trzonie - u szatana będzie ciemna, o dużych oczkach, natomiast u prawdziwka biaława i delikatna, występująca głównie w górnej części trzonu.
Zobacz także: Julia Wieniawa odpowiada Paulinie Koziejowskiej
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić