Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Ten produkt najszybciej karmi raka. Onkolodzy radzą omijać z daleka

147

Chociaż w wielu przypadkach za rozwój raka odpowiadają uwarunkowania genetyczne, na które nie mamy wpływu, to istnieje szereg czynników modyfikowalnych, które potrafią zmniejszyć lub zwiększyć ryzyko nowotworu. Eksperci z Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego podzielili się kilkoma radami.

Ten produkt najszybciej karmi raka. Onkolodzy radzą omijać z daleka
Dr Amy Lee mówi, co hoduje komórki rakowe. Na liście także stres (Licencjodawca)

Na początek warto wziąć pod lupę nasze nawyki żywieniowe. Z diety powinniśmy raz na zawsze wykluczyć produkty wysokoprzetworzone, a także te bogate w cukier, sól czy tłuszcze trans. Uważać należy też na alkohol. Jego regularne spożywanie zwiększa bowiem ryzyko raka wątroby, jelit, gardła, jamy ustnej, przełyku, krtani i piersi u kobiet.

Ograniczyć należy też ilość czerwonego mięsa w diecie. Naukowcy od lat ostrzegają, że to on w dużej mierze hoduje raka w społeczeństwach wysokorozwiniętych. Przed rozwojem nowotworu będzie nas z kolei chronić dieta śródziemnomorska, w której znajdziemy ryby i owoce morza, warzywa i owoce bogate w błonnik, a także oliwę z oliwek zawierającą cenne antyoksydanty i kwasy tłuszczowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sojusznik w walce z rakiem. Jedz dwa razy w tygodniu

Warto zadbać też o nasze samopoczucie, gdyż przewlekły stres może mieć wpływ na rozwój komórek nowotworowych w naszym ciele. Dr Amy Lee z katedry nauk podstawowych w badaniach nad rakiem w USC Norris Comprehensive Cancer Center w swoich wypowiedziach podkreśla, że powinniśmy starać się zapanować nad emocjami i przynajmniej postarać się zaakceptować ciężkie sytuacje w naszym życiu, by skupić się na szybkim i jak najprostszym rozwiązaniu problemów, które pojawiają się na naszej drodze życiowej.

Stres może osłabiać nasz układ odpornościowy przez co staje się on bardziej podatny na rozwój komórek rakowych. W swoim codziennym harmonogramie dnia powinniśmy też uwzględnić chwilę na spacer lub trening na świeżym powietrzu, medytację czy jogę.

W profilaktyce przeciwnowotworowej nie należy też zapominać, jak ogromne znaczenie mają badania kontrolne i szczepienia. Równie ważne jest też całkowite zrezygnowanie z palenia papierosów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić