To jest najlepsza pora, by iść spać. Neurobiolog ze Stanforda wyjaśnia

7

Ilość przespanych godzin ma wpływ na to, czy za dnia będziemy wypoczęci. Niewielu jednak wie, że ogromne znaczenie ma także godzina, o której kładziemy się spać. Kiedy zatem jest najlepsza na to pora, by po przebudzeniu być wyspanym?

To jest najlepsza pora, by iść spać. Neurobiolog ze Stanforda wyjaśnia
O której godzinie powinno się chodzić spać? (Adobe Stock, Milan Ilic)

Często nawet po 8-godzinnym śnie, budzimy się niewyspani, przez co ciężko później przez cały dzień być produktywnym. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy wyjaśniają, że ogromne znaczenie ma godzina, o której zasypiamy.

Odpowiednia godzina zasypiania i ilość snu jest kluczowe, szczególnie jeżeli prowadzimy intensywny tryb życia. Sen pomaga się zregenerować i nabrać sił, wycisza organizm i przygotowuje go na kolejny dzień. 

To kiedy zasypiamy, ma wpływ na nasz metabolizm i układ hormonalny. Aby sen zagwarantował skuteczną regenerację oraz wypoczynek musimy stosować się do zasady, jaką jest regularność. Ważne jest, byśmy co wieczór chodzili spać o odpowiedniej godzinie. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Relacje Diany z brytyjską rodziną królewską. Szczere zwierzenia w biografii ''królowej ludzkich serc''

O której godzinie powinno się chodzić spać?

Dr Andrew Huberman, neurobiolog z Uniwersytetu Stanforda przedstawił idealną porę, kiedy powinniśmy chodzić spać. Naukowiec twierdzi, że w celu ustalenia godziny zasypiania należy pilnować spadku energetycznego w ciągu dnia. 

Dzięki tej wskazówce łatwiej nam będzie dostosować godzinę zasypiania do potrzeb organizmu. 


Jeżeli spadek energetyczny pojawia się między godziną 14:30 a 15:00, to bardzo prawdopodobne, że idealna godzina, o której powinniśmy zasypiać to 21:00/22:00. Naukowiec zakłada, że odpowiedni czas na spanie to 6-7 godzin po tym spadku. 


Z kolei naukowiec dr Max Kirsten, eskpert ds. snu w Hypnotherapy NLP Wellbeing Clinic w Londynie twierdzi, że wskazówką dotyczącą godziny zasypiania jest fakt, czy jesteśmy "rannym ptaszkiem" czy "nocnym markiem". 


Ponieważ nie wszyscy jesteśmy tacy sami, nasze wymagania dotyczące snu będą się od siebie różnić. Ranne ptaszki wstają wcześnie, ale muszą iść spać znacznie wcześniej. Nocne marki kładą się spać później i wstają później - powiedział dr Max Kirsten. 

Co ciekawe, okazuje się, że kobiety tego snu potrzebują więcej niż mężczyźni, a spadki energetyczne występują u nich częściej niż u mężczyzn. Spowodowane jest to żeńską gospodarką hormonalną. 

Autor: ACZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić