Biskup zwrócił się do kobiet. Burza w sieci

20

Emerytowany biskup Piotr Libera zastanawia się, czy kobiety uszczęśliwia stosowanie feminatywów i zaleca im "poświęcenie w ofiarnej miłości". Na jego przemyślenia ostro reagują internauci.

Biskup zwrócił się do kobiet. Burza w sieci
Bp Piotr Libera (PAP, Szymon Łabiński)

Czy kobieta naprawdę czuje się bardziej doceniona, jeśli usłyszy, że jest "naukowczynią", "kierowczynią" czy "ministrą"? zastanawiał się biskup senior Piotr Libera podczas spotkania dla kobiet w diecezji płockiej, które w ostatni weekend odbyło się w Rypinie.

Spotkanie zorganizowano pod hasłem "Pan Jezus więcej mnie ukochał, niż na to zasłużyłam", a duchowny przewodniczył mu, przemawiając do obecnych kobiet.

Biskup przypomniał zebranym kobietom, że zgodnie z nauką kościoła powstały z męskiego żebra.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowe regulacje w Kościele. Czego brakuje w dokumencie Jędraszewskiego?
Być miłowaną i miłować, być miłością w sercu Kościoła, jak kiedyś opisała swoje powołanie św. Teresa od Dzieciątka Jezus. To właśnie misja, której w Kościele nikt nie spełni tak, jak kobieta: misja miłości kontemplacyjnej i czynnej, miłości ofiarnej, codziennej, spalającej się i w życiu małżeńskim i rodzinnym, i za murami klauzurowych klasztorów – pouczył uczestniczki spotkania.

Biskup o feminatywach. Jacek Dehnel komentuje

Jego słowa w sieci skomentował pisarz Jacek Dehnel. Odwołując się do rozważań duchownego na temat feminatywów, napisał:

Pani bogurodzic, pani dziewic, Bogiem sławiena Maryja. Pod twoją obronę uciekamy się, święta Boża pani rodzic. O pani nasza, orędowniku nasz, pośredniku nasz, pocieszycielu nasz, srogimi dżenderami racz nas doświadczać w potrzebach naszych.

Na reakcję pod postem pisarza nie trzeba było długo czekać. "Zawłaszczyli niemalże każdą dziedzinę życia. Teraz się za językoznawstwo biorą" - napisała jedna z komentujących.

Inny internauta dodaje: "Biskupowi się pomyliło. Biskup miał na myśli niewiasty. Kościół od dawna w ten sposób różnicuje kobiety. Niewiasta to osoba niewiedząca, tym samym godna szacunku, prowadzona przez mężczyznę. Wiedząca to wiedźma poza społeczeństwem. Biskup o tym wiedział, ale na starość zapomniał i przyczepił się do feminatywów".

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić