Zabija komórki rakowe. Ważna szczególnie dla kobiet

9

Naukowcy z Niemiec doszli do zaskakujących wniosków. Z ich badań wynika, że substancje zawarte w pikantnych papryczkach chili mogą być skuteczne w zwalczaniu nowotworu piersi.

Kapsaicyna pomoże w walce z rakiem
Kapsaicyna pomoże w walce z rakiem

Czy papryczki chili okażą się lekarstwem na raka piersi?

Rak piersi to najczęściej występujący rodzaj nowotworu u kobiet. Choroba ta została podzielona na podtypy, pod kątem obecności lub braku receptorów wywołujących raka. Są to estrogen, progesteron oraz receptor naskórkowy czynnika wzrostu typu 2 w skrócie HER2.

Nowotwór, który nie posiada żadnego z tych receptorów, to potrójnie ujemny rak piersi. Naukowcy z Uniwersytetu Ruhr w Bochum zbadali wpływ kapsaicyny – substancji obecnej w papryczkach chili, na sztucznej hodowli bakterii będącej modelem potrójnie negatywnego nowotworu piersi.

Zespól naukowców swój eksperyment oparł na wynikach badań, według których kanały TRP, przewodzące jony wapnia i sodu wpływają na rozwój komórek rakowych. Na te kanały wpływ mają czynniki takie jak temperatura czy zmiany Ph. Jednym z kanałów TRP jest receptor zapachowy TRPV1, który często występuje na powierzchni nosa i jest aktywowany m.in. przez kapsaicynę.
Podczas badania eksperci aktywowali receptor TRPV1, przez co komórki nowotworowe umierały, a pozostałe poruszały się wolniej, co oznacza, że zmniejszyła się ich zdolność do wytwarzania przerzutów.

"Stworzenie leków które aktywowałyby receptor TRPV1 mogłoby stanowić rewolucję w leczeniu tego typu raka" – podsumował kierownik badań, dr Hanns Hatt.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić