Afera finansowa w Panamie. Bogaci Polacy będą mieć kłopoty?

5

Główny Inspektorat Informacji Finansowej będzie usiłował uzyskać informacje od zagranicznych instytucji.

Paweł Szałamacha, minister finansów.
Paweł Szałamacha, minister finansów. (East News)

Ministerstwo Finansów bierze pod lupę polski ślad w aferze. Resort ma zamiar zwrócić się do kancelarii Mossack Fonseca, o udostępnienie dokumentów polskich przedsiębiorców, którzy założyli firmy w Panamie. To właśnie ta kancelaria świadczyła usługi dotyczące formalności związanych z rejestrowaniem działalności w środkowoamerykańskim kraju.

Priorytetem Ministerstwa Finansów jest uszczelnianie systemu podatkowego, co będzie możliwe m.in. poprzez wprowadzenie do prawa polskiego klauzuli generalnej o unikaniu opodatkowania - cytuje wypowiedź ministra Pawła Szałamachy Telewizja Republika.

Na ten temat wypowiedziała się premier Beata Szydło. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej szefowa rządu uznała, że uszczelnianiem systemu podatkowego powinny się zajmować również instytucje unijne, takie jak Komisja Europejska i Rada Europy.

Czy to się uda zrobić na forum międzynarodowym, unijnym? - zastanawiała się głośno szefowa polskiego rządu.

Afera "Panama papers" wybuchła po wycieku 11 milionów poufnych dokumentów. Okazało się, że z usług bankowych w rajach podatkowych korzystało wiele osób publicznych, w tym politycy, sportowcy i celebryci. Wśród nich było co najmniej trzech Polaków, w tym Paweł Piskorski, Marek Profus i Mariusz Walter.

Nie przegap:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić