Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Alarm na Śląsku. Policja apeluje do mieszkańców

18
Podziel się:

Skażone trzy miasta na Śląsku w wyniku pożaru w zakładach azotowych i prawdopodobnego wycieku żółtego fosforu. Policja apelowała do mieszkańców o zamykanie okien i niewychodzenie z domów.

Policja apeluje do mieszkańców śląskich miejscowości
Policja apeluje do mieszkańców śląskich miejscowości (WP.PL)

Skażenie objęło co najmniej trzy miasta - Piekary Śląskie, Chorzów i Siemianowice. - Zapaliła się jedna z beczek w zakładach azotowych. Pierwsze informacje dostałem kilkanaście minut przed północą - powiedział Łukasz Bok, redaktor "Konfliktów i katastrof światowych".

Informacje te potwierdza oficer dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Katowicach. Do rozszczelnienia się beczki z żółtym fosforem doszło przed północą w zakładzie Italmatch Polska w Chorzowie – w rejonie Zakładów Azotowych, w chorzowskiej dzielnicy Chorzów Stary.

Z informacji mieszkańców wynika, że na terenie objętym potencjalnym skażeniem nie uruchomiono żadnego systemu ostrzegania ludności w postaci syren alarmowych. - Policja już koło północy nadawała komunikaty megafonami - zwrócił uwagę Łukasz Bok.

Pożar widoczny był nawet w Katowicach. Na problemy z oddychaniem narzekali mieszkańcy oddaleni nawet 5 kilometrów od miejsca pożaru.

Około godz. 1:30 pierwsze jednostki straży pożarnej zaczęły opuszczać teren akcji. Ryzyko dalszego rozprzestrzeniania gazu zostało zażegnane, ale dla bezpieczeństwa wskazuje się by do rana nie otwierać okien.

Jak poinformował magistrat sąsiednich Siemianowic Śląskich, pomimo zakończenia akcji gaśniczej jednostki policji zostały zobowiązane do profilaktycznego ostrzeżenia mieszkańców przyległych dzielnic tego miasta (Bytków i Michałkowice) o potencjalnym skażeniu powietrza, bowiem "związek chemiczny, który ulegał spalaniu, jest silnie toksyczny".

- Zgodnie z zapewnieniami Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego zagrożenie zostało zażegnane, ale prosimy nadal o nieotwieranie okien i niewychodzenie na zewnątrz domów - brzmi informacja zatytułowana: "Możliwe skażenie powietrza; prosimy o nieotwieranie okien", zamieszczona w nocy na stronie internetowej siemianowickiego urzędu miasta.

Według danych siemianowickich służb kryzysowych do akcji na terenie zakładów azotowych w Chorzowie skierowano dziewięć zastępów straży pożarnej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(18)
Durczok
5 lata temu
Szanowny panie REDAKTORZE z dużej litery bo ręce opadają... niech pan nie straszy ludzi... pożar miał miejsce w NOCY z piatku na sobote 18/19. Do takiego artykułu dobrze jest dodać naprzykład DATE zdarzenia :)
Myślący
5 lata temu
Ekstra. A Ci co się nawdychali to teraz niech sobie spokojnie czekają kilka lat na efekty, co? Jak 10 osób z nich zemrze na raka np. wywołanego własnie owym wyciekiem, to wuj z nimi, nie? Bo przecież nie wiadomo od czego po iluś tam latach. A prawda jest taka, że już teraz ten zakład (lub jego ubezpieczyciel) powinni wypłacac gigantyczne odszkodowania za poważne zatrucie z potencjalnym skutkiem śmiertelnym!!!
fachowiec
5 lata temu
Bzdury !!! Policja narobiła paniki z niczego !
mm
5 lata temu
Myślę że informacja na stronie internetowej o pierwszej w nocy bardzo pomocna szczególnie dla tych co śpią przy otwartych oknach,to kpina czy kabaret .
Toxic fusfur
5 lata temu
Jedna beczka? Tam jest takie powietrze, że mieszkańcy nawet tego nie odczują.
polak mały
5 lata temu
O zagrożeniu dowiedziałem się z internetu dzisiaj (niedziela) w południe. Nie było żadnej informacji i żadnego ostrzeżenia. Wychwalany system ostrzegania realizowany z TVP gdy działał to nadawał bzdurne komunikaty i po krótkim czasie przestał działać. Potwierdzam jak była rocznica powstania warszawskiego to syreny włączono z 15 min opóźnieniem i wyły przez pół godziny, a tu w przypadku gdy jest rzeczywiste zagrożenie nie było żadnego ostrzeżenia !
Otaku
5 lata temu
A może napiszecie CO0 TO ZA "toksyczny związek"? Bo mnie to pachnie jak u sowy...
Bytomianin
5 lata temu
Jak mogą Piekary Śląskie ogłosić alarm w mieście jak W tej chwili twa msza na Górze Kalwarii jest zjazd kobiet i odprawia się msza. Kilka tysięcy kobiet uczestniczy w tych obchodach. Kto się odważy narażając się duchownym przerwać takie religijnego zgromadzenia. Dobrze, że pada deszcz, to trochę zagrożenie jest zmniejszone
gfgfg
5 lata temu
Nie zamkne okna!
marek belkacz
5 lata temu
PO nie śpi, dywersja na szersza skale tym razem...w mediach usłyszymy ze to wina PIS...
ja
5 lata temu
Dobra zmiana trwa!!!
Ja
5 lata temu
3 miasta a to co Katowice i bytom już nie jak to na jednej kupie wszystko
oli
5 lata temu
w nocy się śpi a nie czyta wiadomości w necie taki mamy system powiadamiania
Twój podpis
5 lata temu
Dlaczego na miejscu nie ma jeszcze szczudło, płaszczaka i masiurewicza. Przyjadą pewnie za 5 dni.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić