o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Ambasador Rosji: Polska ponosi winę za II wojnę światową

Podziel się

Ambasador Rosji Siergiej Andriejew udzielił wywiadu serwisowi TVN24. Padły w nim mocne oskarżenia pod adresem Polski.

Rosyjska ambasada w Warszawie
Rosyjska ambasada w Warszawie (Wikimedia Commons CC BY-SA)
bDRQBPCJ

Polityka Polski doprowadziła do tej katastrofy we wrześniu 1939 roku, bo w ciągu lat 30. XX wieku Polska przez swoja politykę wielokrotnie blokowała zbudowanie koalicji przeciwko Niemcom hitlerowskim. Częściowo Polska była więc odpowiedzialna za tę katastrofę, do której doszło we wrześniu – ocenił Siergiej Andriejew w rozmowie z Brygidą Grysiak.

Z twierdzeniem rosyjskiego oficjela całkowicie nie zgadza się prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Łukasz Kamiński.

bDRQBPCL

To jest właśnie walka z zafałszowaniem historii, te pomniki były symbolem historii fałszywej, takiej w której Armia Czerwona była nie agresorem, ale wyzwolicielem Polski - polemizował w TVN24.

Polacy doceniają, że zakończyła się okupacja niemiecka, która miała charakter ludobójczy, natomiast pamiętamy też, że nadejście Armii Czerwonej oznaczało dla nas także nowe zniewolenie, inny system totalitarny, który został w Polsce zaprowadzony - dodał Kamiński.

Andriejew dodał także, że wina za fatalne stosunki dwustronne pomiędzy Rosją i Polską nie leży po stronie jego kraju. Zaznaczył, że to Polska zamroziła stosunki polityczne i kulturalne, a także prowadzi "wojnę" na pomniki bezczeszcząc miejsca pamięci po radzieckich wyzwolicielach.

bDRQBPDm
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić