o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Ameryka bez podsłuchów! Pierwszy raz po 11 września 2001 roku

Podziel się

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa (NSA) zakończy program masowej inwigilacji obywateli Stanów Zjednoczonych w niedzielę 29 listopada. Barack Obama ogłosił, że służby będą nadal sprawdzać połączenia komórkowe, jednak nie na tak ogromną skalę jak dotychczas oraz będą stosować mniej inwazyjne metody kontroli - donosi agencja informacyjna Reuters.

Ameryka bez podsłuchów! Pierwszy raz po 11 września 2001 roku
(flickr.com, DonkeyHotey)
bDTBbhed

W USA rozpętała się burza pół roku temu po tym, jak Edward Snowden ujawnił rozmiar podsłuchowego procederu. Okazało się, że codziennie NSA gromadzi informacje o rozmowach telefonicznych dziesiątek milionów Amerykanów. Służby rejestrowały wszystkie numery, do których dzwonili obywatele, oraz wszystkie połączenia przychodzące do podsłuchiwanych osób. Agenci NSA znali również godziny połączeń, jednak (oficjalnie) nie mieli prawa do rzeczywistego podsłuchu zawartości rozmów.

Najnowsza decyzja Obamy zaowocuje największym ograniczeniem podsłuchów od czasów zamachów 11 września 2001 roku. Nie wszyscy jednak cieszą się z ograniczenia kontroli obywateli. Część senatorów reprezentujących Partię Republikańską opowiedziała się za przedłużeniem ostrych kontroli przynajmniej do 2017 roku, jednak ich stanowisko nie zyskało wymaganego poparcia.

bDTBbhef
bDTBbheG
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić