Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Bartosz Nowak
|

Ani białe, ani czerwone. Teraz takie wino wychodzi z ukrycia

3
Podziel się

Pomarańczowe wino staje się coraz bardziej popularne. W 2017 roku ma szansę wyjść z cienia i na równi stanąć obok białej i czerwonej odmiany - przewidują specjaliści. Jakie ma właściwości i skąd bierze swój wyjątkowy kolor?

Ani białe, ani czerwone. Teraz takie wino wychodzi z ukrycia
(Instagram/bsmochor)
bEUPlTRx

Pomarańczowe wino jest niezwykle uniwersalne. Łączy w sobie bogactwo smaku czerwonego i świeżość białego. Nadaje się zarówno do desek pełnych serów, jak i kuchni indyjskiej, perskiej bądź marokańskiej, dzięki swojej kwasowości, połączonej z nutami owoców. Odmiana ta zyskuje coraz większą popularność, pokochali ją sommelierzy z najlepszych restauracji. Wciąż jednak jest jej mało na rynku. Robią ją tylko winiarze, hołdujący oryginalnym procesom produkcyjnym sprzed setek lat. Na sprzedaż butelki trafiają często po pięciu i więcej latach od wytworzenia.

Swój kolor zawdzięcza skórkom winogron. W zasadzie są to wina białe. Jednak ich winifikacja przypomina tę, która znana jest z win czerwonych. Skórek nie oddziela się od reszty winogron, dzięki czemu przekazują barwniki, polifenole i taniny. Ojczyzną wina pomarańczowego jest Gruzja, ale na salony trafiło dzięki Włochom - informuje "The Independent".

bEUPlTRz

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bEUPlTSa
KOMENTARZE
(3)
Olo
5 lata temu
Było kiedyś takie bułgarskie wino z wyższej półki , nazywało się Biser. Miało niesamowity smak i zapachowy bukiet.
Pixi
5 lata temu
Zapomnieliście o różowym winie, moim ulubionym. Poza tym białe wino mi się nie kojarzy ze świeżością a raczej ze słodkością. Jednak chętnie wypróbuję to pomarańczowe - jak będę miała okazję.
13
5 lata temu
wygląda jak rozgazowane piwo, nie dzięki
bEUPlTSb
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić