o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Antyszczepionkowcy komentują sytuację z Pruszkowa

1032
Podziel się

Do tej pory w Polsce na odrę zachorowało już 120 osób. Jeszcze nie można mówić o epidemii, ale tendencja jest bardzo niepokojąca. Polski ruch antyszczepionkowy nie poczuwa się do winy i opublikował oświadczenie w tej sprawie.

Szczepienie dziecka
Szczepienie dziecka (Shutterstock.com)
bDJnYcyJ

Sanepid poinformował o kolejnych 11 przypadkach zachorowań na odrę w Polsce. Dwa ogniska tej choroby zlokalizowane są pod Warszawą. 10 osób choruje już w Pruszkowie i jedna w Piastowie, kolejne dwa podejrzenia odry pochodzą z Nadarzyna.

Z roku na rok rośnie popularność ruchów antyszczepionkowych. W całej Europie liczba zachorowań na odrę się potroiła, a według WHO w tym roku na tę chorobę zmarło już 37 osób.

Co na to polscy antyszczepionkowcy? Uważają, że problem jest pokazywany w mediach w sposób jednostronny i krzywdzący dla "osób poszkodowanych przez poszczepienne powikłania i system przymusu". Pominięte zostało m.in. "zapobieganie powikłaniom odry i zgonom poprzez podawanie witaminy A".

bDJnYcyL

"STOP NOP" stwierdza, że "stan zdrowia polskich dzieci jest coraz gorszy." Według stowarzyszenia odpowiadają za to szczepionki, które są w Polsce obowiązkowe od 1975 r. Ruch nie łączy tego faktu ze stale zmniejszającą się liczbą zaszczepionych dzieci: w 2008 roku odsetek szczepionych przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) wynosił ponad 98 proc., natomiast zgodnie z wstępnymi danymi NIZP-PZH w 2017 r. odnotowano stan zaszczepienia 94 proc. dla dawki podstawowej szczepionki MMR.

Innym argumentem jest brak badań dotyczących bezpieczeństwa szczepionek. Według "STOP NOP" badania producentów dotyczą okresu 15-30 dni bezpośrednio po szczepieniu. Kolejnym problemem ma być efekt szczepień w zależności od wieku i stanu zdrowia dziecka. Jednak na stronie Państwowego Zakładu Higieny czytamy:

W retrospektywnych badaniach obserwacyjnych obserwowano ponad 840 000 dzieci w wieku 12-23 mies. Oceniano zależność pomiędzy wiekiem, kiedy podawana jest pierwsza dawka szczepionki przeciw odrze, a ryzykiem wystąpienia drgawek gorączkowych. Wyniki tych badań wskazują, że opóźnienie podania w czasie pierwszej dawki szczepionki przeciw odrze wiązało się z większym ryzykiem wystąpienia drgawek gorączkowych po szczepieniu.

Pełną treść oświadczenia "STOP NOP" można znaleźć tutaj.

bDJnYcyR

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Matka straciła syna. Apeluje, by szczepić dzieci
bDJnYczm
KOMENTARZE
(1032)
omc Wykształc...
2 lata temu
Dzieci nie szczepionych nie przyjmować do żłobków, przedszkoli i szkół publicznych.
peter
2 lata temu
Szczepienia muszą być obowiązkowe, a ten obowiązek restrykcyjnie przestrzegany.
mysza
2 lata temu
Antyszczepionkowcy powinni ponosic całkowity koszt leczenia w razie zachorowania. Dzieci nie szczepione powinny mieć zakaz uczęszczania do publicznych złobków. przedszkoli i szkół. I sprawa sama sie rozwiąże, amen !!!
bDJnYczn
bik
2 lata temu
niech placą za leczenie
Bb
2 lata temu
Niech te matki przyjdą po rozum do glowy ze szczepionka ratuje życie a te baby myślą ze jak przeczytały pare książek to już rozumy pozjadały .nie brać do żłobków przedszkoli dzieci nie szczepionych koniec z ciemnota
Najnowsze komentarze (1032)
Włącz myśleni...
2 lata temu
Na YouTube- dr Hubert Czerniak- szczepionki
xxx
2 lata temu
nie chcesz szczepic dziecka,kup mu trumne za wczasu i nie biadol potem bzdur ze szczepionki zabijają. bo zabija glupota tych ludzi.sami zostali zaszczepieni a beda tego wlasnym dzieciom zabraniac...
,.m,.m/,m/
2 lata temu
ciekawe 03 lis, 10:04 Dlaczego nie piszą, że chorują osoby przeważnie zaszczepione?... Tak było w Niemczech i zaraz problem wyciszyli.
,m/,m,/m,/m
2 lata temu
ciekawe 03 lis, 10:04 Dlaczego nie piszą, że chorują osoby przeważnie zaszczepione?... Tak było w Niemczech i zaraz problem wyciszyli.
oyoyvvo
2 lata temu
ciekawe 03 lis, 10:04 Dlaczego nie piszą, że chorują osoby przeważnie zaszczepione?... Tak było w Niemczech i zaraz problem wyciszyli.
czytaćGW
2 lata temu
a szczepcie się POłowa będzie mniej.... wierzycie we wszystko co Wam POwiedzą!!!
Dab
2 lata temu
Nie szczepienie powinni być objęci obowiązkiem płacenia za leczenie. Ten ruch nadaje się do Monty Pythona
KASA GÓRĄ
2 lata temu
MNIE TYLKO DZIWI ŻE WIELKIE LARUM AKURAT TERAZ SIĘ ZROBIŁO....15 OSOB ZACHOROWALO PODCZAS GDY MAMY 120 PRZYPADKOW OD POCZATKU ROKU. CZEMU WCZESNIEJ NIKT NIE ALARMOWAL? A MOZE DLATEGO ZE OSTATNIO W SEJMIE BYL STOP NOP Z INICJATYWY OBYWALTELSKIEJ I MOZE DLATEGO ZE BARDZIEJ NIZ KIEDYKOLWIEK STALO SIE REALNE ZE SZCZEPIENIA BEDA NIEOBOWIAZKOWE … TO MOZE NAGLOSNIJMY SPRAWE 15 OSOB Z WARSZAWY BO TO PRZECIEZ STOLICA, TAM JEST NAJLEPSZA OPIEKA I NIE MA PRAWA TAM NIKT CHOROWAC..WEDLUG MNIE OSTATNIE INFORMACJE SĄ BARDZO JEDNOSTRONNE, SIEJĄ PANIKĘ I NIENAWIŚC DO LUDZI TAKZE TYCH KTÓRZY ZE WZGLĘDOW ZDROWOTNYCH NIE MOGA BYC SZCZEPIC SWOICH DZIECI
bDJnYczf
naiwnosci mow...
2 lata temu
Do konca XII trzeba sie pozbyc szczepionek przeciwko odrze. Czy maja byc zutylizowane w organizmach Polakow? Info w sieci.
andyIno
2 lata temu
dzieciaki nic tu nie winne,mamusia i tatus powinni dostac po 10 tys.grzywny ,za to ze narazaja na jakies chorobsko inne dzieci
andyIno
2 lata temu
no toscie sie doczekali,szkoda tylko dzieci,ktore cierpia przez waszą glupotę
Kasa! Kasa na...
2 lata temu
Oni nie myślą. A kto im płaci?
Paweł
2 lata temu
Jedno pytanie: czy chorzy byli szczepieni? Odra nie jest bardziej śmiertelna niż grypa lub nawet katar. Wystarczy ją przeleżeć w łóżku. Gorsza epidemia jaka nam grozi to ignorancja i głupota.
Bxdh
2 lata temu
Szczepionkowcy zacznijcie myśleć. Podpowiem w Auschwitz też wstrzykiwali i to prosto w serce.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić