Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

USA. Kolejny stan znosi karę śmierci. To zasługa katolików?

9

Jeszcze do niedawna kara śmierci nie obowiązywała w 21 z 51 stanach USA. Do tej listy właśnie dołączyło Kolorado. Gubernator Jared Polis podpisał ustawę, w ostatniej chwili zmieniając los trojga skazańców z celi śmierci. Decyzja cieszy się poparciem katolickich mieszkańców.

USA. Kolejny stan znosi karę śmierci. To zasługa katolików?
(iStock.com, txking)

Kara śmierci została przywrócona i obowiązywała w Kolorado od 1976 roku. Przed zniesieniem prawa w celi śmierci przebywało troje więźniów – Robert Ray, Sir Mario Owens i Nathan Dunlap. Gubernator Jared Polis zmienił ich wyroki na dożywotnie więzienie bez możliwości zwolnienia warunkowego.

Dlaczego gubernator Kolorado zniósł karę śmierci?

Gubernator Kolorado motywował zniesienie kary śmierci tym, że jej stosowanie nigdy nie jest i nie było wyrazem sprawiedliwości. Jak podaje "NBC News", polityk ma nadzieję, że zmiana prawa pomoże mieszkańcom stanu "pójść naprzód" i odzwierciedla przekonania, które współcześnie wyznają.

Jared Polis wyraził żal, że nie wszyscy bliscy ofiar zgadzają się z jego decyzją. Zapewnił, że jeszcze przed zmianą wyroków śmierci na dożywocie skontaktował się z rodzinami zamordowanych. Gubernator został publicznie skrytykowany m.in. przez Rhondę Fields, matkę Javada Marshalla-Fieldsa, który razem z narzeczoną został zabity przez Roberta Raya.

Zobacz także: Zobacz też: Kara śmierci. Barbarzyństwo czy sprawiedliwość?

Jednym ruchem długopisu gubernator Polis [...] podważa nasz system wymiaru sprawiedliwości – "NBC News" cytuje oświadczenie Rhondy Fields.

Według ustaleń "Aletia.org", gubernator jest jednak popierany przez wierzących mieszkańców Kolorado. Krisanne Vaillancourt Murphy, dyrektor katolickiej organizacji, pochwaliła decyzję polityka jako ważny krok w kierunku poszanowania godności ludzkiego życia. Wyraziła zadowolenie, że Kolorado oferuje przestępcom możliwość odkupienia swoich win.

Dziękujemy rządowi Jaredowi Polisowi za podpisanie tego historycznego aktu prawnego i pochwalamy wielu senatorów stanu i działaczy, którzy ciężko pracowali, aby wprowadzić tę ważną zmianę w naszym prawie stanowym – cytuje Krisanne Vaillancourt Murphy "Aletia.org".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić