Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Arcybiskup Wilson skazany za ukrywanie pedofilii. Ale do więzienia nie pójdzie

32
Podziel się

Najwyższy rangą duchowny katolicki skazany za tuszowanie pedofilii księży odsiedzi wyrok w domu swojego krewnego. Tak postanowił australijski sąd w Newcastle.

Arcybiskup Wilson skazany za ukrywanie pedofilii. Ale do więzienia nie pójdzie
(PAP/EPA, DARREN PATEMAN)
bETEIKxx

Philip Wilson spędzi maksymalnie 12 miesięcy w areszcie domowym. Może zostać zwolniony warunkowo po upływie 6 miesięcy. Wymiar kary sąd ogłosił w lipcu, jednak teraz uznał, że duchowny nie pójdzie do więzienia. Obrońcy byłego arcybiskupa Adelaide już zapowiedzieli apelację od tego łagodnego postanowienia wymiaru sprawiedliwości.

Philip Wilson nie będzie mógł opuszczać domu krewnego przez okres kary. Zadba o to urządzenie śledzące jego lokalizację - informuje BBC News. Kolejne rozprawy w procesie gromadziły pod budynkiem sądu zwolenników i przeciwników hierarchy. Podobnie było we wtorek. Jedna z ofiar księdza Fletchera zastąpiła drogę Wilsonowi, domagając się przeprosin. Duchowny zbył go milczeniem, za to jeden z jego zwolenników zaatakował Petera Gogarty'ego (na zdjęciu poniżej).

Nie mam czasu dla takich śmieci jak ty - rzucił do mężczyzny.

bETEIKxz

Hierarcha, który zrzekł się godności arcybiskupa, nie okazał skruchy ani żalu. Sąd nie dał wiary jego tłumaczeniom, że o niczym nie wiedział. Uwierzył za to zeznaniom Petera Creigha, który był jedną z ofiar księdza Jamesa Fletchera, skazanego w 2004 roku za dziewięć zarzutów dotyczących molestowania dzieci. Duchowny zmarł za kratami dwa lata później. Sąd uznał, że arcybiskup miał pełną świadomość, co robi ksiądz Fletcher, kiedy w latach 70. pełnił posługę w Maitland, 130 kilometrów na północ od Sydney.

Peter Creigh twierdzi, że powiedział Wilsonowi o molestowaniu w 1976 roku. Było to pięć lat po karygodnych działaniach księdza Fletchera. Ówczesny ministrant szczegółowo zrelacjonował arcybiskupowi, co wycierpiał od duchownego. Hierarcha bronił się w sądzie, że nie pamięta tej rozmowy. Były ministrant nie był jednak jedyną osobą, która zeznawała przeciw arcybiskupowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bETEIKxF
bETEIKya
KOMENTARZE
(32)
fdd
3 lata temu
Skandal, że często człowiek idzie siedzieć za samo pomówienie, a ten dostał nakaz siedzenia w domu krewnego przez kilka miesięcy i jeszcze może się odwołać. I zero skruchy. Po prostu dno!
stefan
3 lata temu
lajdak powinien iść do kryminału o zaostrzonym rygorze !!!!!!!!!!!!!!!!
jbox-er
3 lata temu
Nasz paweł jaś drugi za ukrywanie dziadostwa nawet świętym został.
bETEIKyb
Paweł
3 lata temu
ONR. : HGW pójdzie do więzienia za ukrywanie ZŁODZIEI w Ratuszu !
nkws
3 lata temu
Duchownego do wiezienia , a bron Cie Panie Boze . BUUUU HA HA .
Pozizoe
3 lata temu
Oczywiście, Kościół jako instytucja odpowiada za swoich pracowników, powinien wyciągać konsekwencje. Ale Kościół tuszując takie przypadki powoduje że cała instytucja jest winna. Więcej, wierni którzy wiedzą jakich zbrodni dopuszczają się księża biorą tę winę na siebie gdy chodzą na mszę i gdy finansowo wspierają instytucję Kościoła. Hipokrytami są ci którzy krytykują przypadki wszelkiego zgorszenia ale później sami je finansują rzucając na tacę i podnosząc frekwencję na mszy!
serty
3 lata temu
Do pierdla wszystkich czarnych a tą mafię oszustów zdelegalizować.
STACH
3 lata temu
To jakiś żart
slacel
3 lata temu
Piekło, jakie piekło, jak nie dojdą mu końca tu, to nie odpokutuje niczego,,,w tych kościelnych uczelniach szkolą ich pod tym kontem,,,czarna mafia i nic innego.
hyt
3 lata temu
Skandal !
VINC
3 lata temu
BANDZIOR BEDZIE ZAWSZE CHRONIL BANDZIOROW NAWET JEZELI SZ W KIECACH WATYKANSKICH !!
ksiunc Tadzik
3 lata temu
Sprawiedliwość musi przecież być po naszej stronie!
maciek
3 lata temu
a durne ludzie nadal będą im dawali swoje pieniądze.. :)
bETEIKxT
Refleks
3 lata temu
W Polsce kieza maja szczegolna pozycje w spoleczenstwie. Oni ucza polskie dzieci 2 godziny w tygodniu jakim byc czlowiekiem, jak zyc.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić