Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Bierzesz nadgodziny? Robisz bardzo źle. Oto dlaczego

9
Podziel się:

Nadgodziny to drażliwy temat. Nie lubimy ich ze względu na to, że ten czas najchętniej spędzilibyśmy na odpoczynku, a do tego czasem nikt nam za nie nie płaci. Okazuje się jednak, że za zrezygnowaniem z nadgodzin przemawiają względy zdrowotne.

Pacjent i lekarz
Pacjent i lekarz (Shutterstock.com)

Według naukowców z Uniwersytetu w Teksańskiego w Houston dłuższe zostawanie w pracy jest dla nas niekorzystne. Zbyt długa praca skutkuje kłopotami z układem krążenia. Badanie przeprowadzono na 1926 osobach w wieku od 18 do 65 lat niepracujących fizycznie. Nieco więcej niż połowa to mężczyźni.

Wyniki były jednoznaczne. Okazało się, że najmniejsze ryzyko chorób układu krążenia jest w przypadku 30-godzinnego tygodnia pracy. Później nieznacznie wzrasta przy 40 godzinach i znowu spada przy 45. Od tego momentu każda kolejna chwila spędzona w pracy niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Badania potwierdziły, że kolejne 10 godzin więcej w biurze tygodniowo może być zabójcze. Kiedy pracujemy średnio 55 godzin, ryzyko chorób układu krążenia wzrasta o 16 proc. w porównaniu z 40-45-godzinnym tygodniem. Przy 60 godzinach rośnie aż o 35 proc. W przypadku 75 godzin ryzyko zachorowania jest aż dwukrotnie większe.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Carmen
7 lat temu
Jak ma się wybór czy nakarmić dzieci, czy zostać w domu, to właściwie nie ma wyboru, prawda?
ja
7 lat temu
Badanie przeprowadzono na 1926 osobach w wieku od 18 do 65 lat NIEPRACUJĄCYCH FIZYCZNIE czyli nie dotyczy to większości osób
jmp
7 lat temu
nie tylko polskim wszystkim..... z globu..... a skad kasa.....
czes
7 lat temu
akurat pracownicy kierują się swoim zdrowiem:D niestety tylko kasa
czernina
7 lat temu
Posłowie pracują po nocach i już widać zmiany w mózgu
mb
7 lat temu
A artykuł mnie nie dotyczy, tylko dla osób pracujących w w biurze. No nie ważne, że gdzie indziej też czasem wymagana jest praca po 12 i więcej godzin.
zezol
7 lat temu
Pracownikom nie trzeba tego mówić. Tylko jak to powiedzieć pracodawcom, żeby do nich dotarło?
ple ple
7 lat temu
Wytłumaczcie to polskim pracodawcom.
polka
7 lat temu
lekarze biora nadgodziny i zle lecza
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić