REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Albert Kamiński13.10.16 (11:56)

Black Hawk vs Caracal. Sprawdź, który jest lepszy

Rządowe negocjacje w sprawie pozyskania francuskich Caracali spaliły na panewce. Niespodziewanie na kandydata do ich zastąpienia wyrasta amerykański Black Hawk. Postanowiliśmy sprawdzić, jak śmigłowce wyglądają w bezpośrednim starciu i czy decyzja o zastąpieniu jednych drugimi byłaby słuszna.
Marcin Bielecki / PAP

Polska produkcja
Z punktu widzenia polskiego przemysłu korzystniejszy wydaje się wybór Black Hawka. Zakłady w Mielcu, produkujące śmigłowiec, zatrudniają bowiem ponad 1600 osób. Francuski Caracal nie ma produkcji w kraju, choć jako część Airbusa, jest obecny w Polsce. Zakłady na Okęciu zatrudniają około 850 osób. Za Black Hawkiem w tej kwestii przemawia fakt, że zakłady już produkują maszyny. Czas realizacji zamówienia byłby zatem zdecydowanie krótszy.

Ładowność
Black Hawk jest śmigłowcem klasy 8 ton (maksymalna masa startowa), zaś Caracal jest w klasie o 3 tony wyższej. Dzięki temu francuski śmigłowiec załaduje się większą ilością towaru, a także zabierze zdecydowanie więcej pasażerów. Na pokład amerykańskiego śmigłowca wejdzie w zależności od jego wersji 14 do 23 osób. Caracal pomieści ich aż 28.

REKLAMA

Moc i osiągi
Amerykański Black Hawk napędzany jest dwoma turbodoładowanymi silnikami o łącznej mocy 3120 KM. Jego francuski konkurent to również silniki z turbodoładowaniem, jednak tu moc jest zdecydowanie wyższa. Dwa motory dają łącznie aż 4826 KM. Ta różnica widoczna jest również w osiągach. Amerykański helikopter potrafi się rozpędzić do prędkości 295 km/h, zaś jego francuski odpowiednik aż do 324 km/h. Również w przypadku maksymalnego pułapu, jaki może osiągnąć maszyna, Caracal daje większe możliwości. Wzniesie się on na wysokość o 300 metrów (6095) większą niż jego amerykański konkurent.

Zasięg *
Zasięg zdecydowanie na korzyść Amerykanina. W tej kategorii Black Hawk miażdży konkurenta. Jego zasięg to *
2130
kilometrów przy tylko 857 kilometrach Caracala. Jest to spowodowane bez wątpienia mocą francuskiego śmigłowca i wynikającym z niej apetytem na paliwo. W przypadku misji bojowych i akcji ratunkowych jest to jedna z ważniejszych kategorii. Nowoczesne helikoptery są przystosowane do tankowania w powietrzu. Taką możliwość ma Caracal, natomiast w przypadku Black Hawka jest to uzależnione od wersji śmigłowca.

Wyposażenie bojowe
Wyposażenie jest opcjonalne i w pewnym zakresie może być modyfikowane i rozbudowywane w zależności od potrzeb. W przypadku Black Hawka najczęściej stosowane uzbrojenie to dwa sześciolufowe karabiny M134 Minigun kalibru 7,62 mm. Opcjonalnie zamiast zbiorników paliwa można też dołączyć zasobniki z nakierowanymi pociskami rakietowymi,* działami* albo nawet wyrzutnikami min. Black Hawk posiada także na wyposażeniu* rozpraszacz spalin*, który zmniejsza prawdopodobieństwo trafienia pociskami nakierowywanymi na źródło ciepła.

Caracal ma w standardowym wyposażeniu karabiny maszynowe FN MAG kalibru 7,62 mm. Oprócz tego załoga może korzystać z dwóch 20-milimetrowych działek oraz dwóch wyrzutni pocisków rakietowych kalibru 68 mm. Helikopter posiada także* systemy ostrzegawcze* przed namierzaniem radarami oraz wyrzutnię flar.

Jak widać wybór jest trudny. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który z wielozadaniowych śmigłowców jest lepszy. Być może zatem kryterium dominującym stałaby się cena, jednak ta nie jest jasno określona i uzależniona będzie od wyposażenia oraz warunków umowy.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij