Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Bociany zagrożone przez decyzję ministra Szyszki. To zemsta?

29
Podziel się:

Polska może stracić 10 mln euro z unijnego programu "Life", ponieważ minister środowiska Jan Szyszko, odmówił czterem organizacjom pozarządowym dofinansowania projektu, nie podając uzasadnienia decyzji - donosi radio TOK FM. "To odwet za sprzeciw wobec wycinek w Puszczy Białowieskiej" - komentuje część ekologów.

Bociany zagrożone przez decyzję ministra Szyszki. To zemsta?
(Forum, JERZY DUDEK)

Bruksela miała przeznaczyć ogromne pieniądze na projekty ekologiczne dla polskich organizacji. Sprawa dotyczy m.in. ochrony gatunków bociana białego w północno-wschodniej Polsce oraz cietrzewia na Podhalu. Unia daje na ten cel jedynie 60 proc. przewidzianych środków, resztę musi opłacić beneficjent we własnym zakresie. Zwykle w takich momentach pomaga Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który tym przypadku obiecywał 30 proc. wkładu, jednak z decyzji wycofał się w ostatniej chwili, nie podając żadnego wyjaśnienia.

Sprawę skomentował Roman Kalski, szef Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Jego organizacja miała uczestniczyć w projekcie, zajmując się ochroną bocianów w dolinach Biebrzy, Bugu i Narwi. PTOP chciało przeznaczyć dofinansowanie na budowę ośrodków rehabilitacyjnych, przenosić gniazda z domów na słupy i zabezpieczać linie energetyczne.

Nie wiemy, dlaczego nam odmówiono. Decyzja zarządu funduszu nie zawiera żadnego uzasadnienia - powiedział Roman Kalski.

Polski projekt zebrał najlepszą możliwą recenzję w całej Unii Europejskiej. Co więcej, zanim trafił do Komisji Europejskiej, został zaopiniowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - dostał 90 na 100 możliwych punktów w wyśrubowanej skali ocen.

Czy to zemsta resortu Jana Szyszki za zaangażowanie w ochronę Puszczy Białowieskiej przed wycinką? Kalskiego dziwi brak jakiegokolwiek uzasadnienia ze strony instytucji przyznającej pieniądze. Pytany o polityczne podłoże tej decyzji, szef PTOP odpowiedział ostrożnie:

Nie chcę sobie tego nawet wyobrażać. To byłoby nielogiczne, nieuzasadnione. To, że się różnimy z ministerstwem w ocenie pewnych działań, to normalne. Ale w demokratycznym kraju decyzje podejmowane są merytorycznie.

Polskie organizacje pozarządowe odwołały się już od krzywdzącej decyzji. Jeśli jednak odwołanie nie przyniesie skutku, ich projekt przepadnie, a pieniądze z Unii dostaną inne kraje Wspólnoty, które aplikowały o dofinansowanie własnych programów.

Autor: Kamil Królikowski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(29)
kok
6 lat temu
U nas bociany są Zdrowe "", na ciele i umyśle ….a " wkład " dla Zielonych Ludków "" z organizacji może jest rozbudową Piątej Kolumny ? PIS wie co robi !!!!
johns
6 lat temu
Co to jest dla Polski i dla Szyszki 10 mln euro. To jest pryszcz naprzeciw wieczności.Na bogaty i mądry kraj to trafiło.
GHOST
6 lat temu
TO SZYSZKA JE..NA. JEBAĆ PIS I TOTO Z DUĄPĄ W BRODZIE
doc
6 lat temu
tak...a jak przyszło co do czego i trafił do mnie bocian ze złamaną nogą to organizacje się wypięły i sam musiałem działać i operować biedaka....mam w d....ministra ale i organizacje które nic nie robią tylko kasą z Unii się dzielą
wiki
6 lat temu
Ekolodzy,cze ekoterroryści za pieniądze?? 10 mln euro + 3 mln euro od ministerstwa. Hmm.... To jestem za tym,aby za te 3 mln euro wybudować przedszkola dla dzieci,niż przenosić gniazda bocianów :)
//////////
6 lat temu
Trzeba powołać ekologów, bo bociany nie mogą się wysrać i nie wiadomo z której strony "ugryźć ministra Szyszkę !!!!!
wow
6 lat temu
Wygląda na zapijaczonego typa, który nic nie rozumie ale jest przeciw, bo ma władzę.
przyrodnik
6 lat temu
Kto w końcu tego watażkę uspokoi i rozliczy z jego "dokonań" Panie prezesie niech Pan to zrobi zanim nie jest za późno
asdf
6 lat temu
Cóż, dobra zmiana, po prostu...
NIE PLATFORMI...
6 lat temu
Ekolodzy do robienia kasy nawet bociany zaprzęgli ,głupota nie zna granic.
black_alibabb...
6 lat temu
Polska nie straci 10 mln E a zaoszczędzi 4 mln na niepotrzebne pseudo działania typu wydawanie broszur, opracowań i szkoleń- czyli marnotrawienie pieniędzy podatnika przez grupę cwaniaków. Tutaj akurat opieram p. ministra
Demokrata
6 lat temu
I bardzo dobrze!!! Jeszcze niech te rolniki z Podlasia, co na pisortów głosowali, nie dostaną swoich dotacji - to hołota rządowa razem z tym sejmowym bydłem wyjedzie na taczkach. A procesję będzie prowadziła trójca - karakan K, imbecyl Macier i prostak Waszcz.
babcia
6 lat temu
to mądrzejsi nie mogą zmusić takiego pseudo ministra-oszusta ?
//////////
6 lat temu
No już mój komentarz wyparował po 3 sekundach. Oszustwo, jesteście nieprzyzwoici. Po co nadajecie temat, jeśli kasujecie komentarze??
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić