Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Barbara Jaros
|
aktualizacja

Broniła praw kobiet w Arabii Saudyjskiej. Grozi jej kara śmierci

32
Podziel się

Prokurator wystąpił o karę śmierci dla pięciu aktywistek z Arabii Saudyjskiej. Jedną z nich jest obrończyni praw kobiet Israa al-Ghomgham.

Israa al-Ghomgham w dzieciństwie. Zdjęcie udostępnili jej zwolennicy.
Israa al-Ghomgham w dzieciństwie. Zdjęcie udostępnili jej zwolennicy. (twitter.com, @ali_adubisi)
bETurbTp

Według organizacji Human Rights Watch działaczki stanęły przed sądem. Wśród przedstawionych im zarzutów znalazły się m. in. "udział w protestach", "nawoływanie do protestów", "skandowanie sloganów wrogich reżimowi", "nagrywanie protestów i upublicznianie ich w mediach społecznościowych", "próby przeciągnięcia na swoją stronę opinii publicznej" - podaje BBC.

Ghongham jest pierwszą Saudyjką, której grozi kara śmierci za działania na rzecz praw człowieka. HRW ostrzega, że jest to "precedens niebezpieczny dla innych aktywistek obecnie więzionych w krajach Zatoki Perskiej". Od połowy maja aresztowano tam 13 takich kobiet. Część z nich zwolniono, jednak kilka do tej pory przebywa za kratami.

bETurbTr

Israa al-Ghongham jest znana m. in. z uczestniczenia w protestach, które odbywały się w Al-Katif od 2011 roku. Członkowie niewielkiej szyickiej społeczności wyszli na ulice, by demonstrować przeciwko dyskryminacji, jaką mieli znosić ze strony sunnickiego rządu. Ghomgham i jej mąż zostali aresztowani w 2015 roku i od tego czasu przebywają w więzieniu.

Prokurator wystąpił o wymierzenie im kary śmierci już na początku rozprawy. European-Saudi Organisation for Human Rights i ALQST, brytyjska organizacja na rzecz praw człowieka w Arabii Saudyjskiej, wezwały tamtejszy rząd do wycofania oskarżeń. Ten na razie milczy.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: Procesy czarownic w Polsce. Zginęło ponad 1000 kobiet
bETurbTS
KOMENTARZE
(32)
Realista
3 lata temu
Gwoli sprostowania trzeba mieć tendencje do samobójstwa aby być działaczem praw człowieka w tej satrapii. Poza tym ona jest wyznania szyickiego co jej raczej nie pomoże u sunnitów.
iga
3 lata temu
I chcecie ich sprowadzać do Polski tych islamistów z brodami. W którym wieku oni żyją? W Polsce jest ich coraz więcej , jakim prawem?! Mężczyzna w koszuli z krótkim rękawem a obok kobieta okutana w jakieś szmaty i kupa dzieci , a termometr wskazuje 36.6 C. Oni to zagrożenie dla świata , nie wpuszczać ich do cywilizowanych krajów!!!!!!!!!!!!!!!!Terr.....i
tinke...rs
3 lata temu
Jak został otruty szpieg rosyjski to była afera na cały świat i embargo widać że u TRAMPKA są różne prawa człowieka.
bETurbTT
afd
3 lata temu
Niech napiszą do ONZ-wskiej organizacji obrony praw człowieka, ooops co za zbieg okoliczności, przewodniczy jej Arabia Saudyjska :-D
trt
3 lata temu
Feministki gdzie jestescie?! HAAALLOOO!!??
gość
3 lata temu
Nasz średniowieczny rząd też zacznie wprowadzać kare śmierci dla oświeconych i tych z IQ większym niż 102 bo to już za dużo według wykładni PISu. Osoby z wyższą inteligencją już nie czytają bezmyślnie smsów lub przyjmują słowa bez kompleksowej analizy jak 500+ :D
01A
3 lata temu
Jak bardzo trzeba nienawidzieć swojego narodu, by wydawać takie wyroki!
...
3 lata temu
Feministki powinny tak kończyć...
Fe
3 lata temu
A PO chce nam to islamskie zło masowo do Polski sprowadzać
Basia
3 lata temu
Gdzie USA i unia europejska gdzie feministki? Czemu jeszcze nie krzyczą?
Ghh
3 lata temu
Gdzie jest KOD
no comment
3 lata temu
wy macie chyba z deklem. taki tytul na stronie glownej i zdjecie malej dziewczynki i tekst w stylu ze grozi jej kara smierci. Ej no specjalnie to robicie tak? Macie trociny w tych lepetynach.
Obserwator
3 lata temu
Dziwne ze władze tych prymitywnych krajów nie zauważyły że tam gdzie kobiety nie mają nic do powiedzenia nic się nie rozwija..
bETurbTL
Rada
3 lata temu
Wszystkie cywilizowany państwa powinny nałożyć sankcje na kraje gdzie tak traktuje się kobiety.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić