Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Krzysztof Narewski
|

Budzi się superwulkan. Może zagrozić całej Europie

129
Podziel się:

Naukowcy ostrzegają – superwulkan Campi Flegrei w pobliżu Neapolu grozi wybuchem. Duża erupcja może zagrozić nie tylko okolicznym mieszkańcom, ale i milionom ludzi w całej Europie.

Budzi się superwulkan. Może zagrozić całej Europie
(iStock.com, pxhidalgo)

Po badaniach powierzchni kaldery uważamy, że zbliża się krytyczna faza przed erupcją – przekonuje dr Christopher Kilburn z University College London w rozmowie z Newsweekiem

Zdaniem naukowców ewentualny wybuch może mieć katastofalne skutki dla całego kontynentu. Istnieje ryzyko, że Matka Natura zafunduje nam powtórkę z Pompejów zniszczonych przez Wezuwiusza.

Erupcja może mieć wpłynąć na życie w Europie zabijając setki tysięcy, nawet miliony ludzi. Popioły zakryłyby słońce na wiele dni, miesiący, a może nawet lat. To wpłynęłoby na całą ludzkość oraz florę i faunę na innych kontynentach – mówi Dr Luca De Siena z Uniwersytetu w Aberdeen w rozmowie z express.co.uk

De Siena pociesza, że bardziej prawdopodobna jest mniejsza erupcja. Ta wpłynęłaby "tylko" na życie tysięcy osób mieszkających w pobliżu wulkanu.

Narastanie ciśnienia obserwowane jest już od 60 lat. Naukowcy mieli nadzieję, że po takim wzroście pojawi się okres odpoczynku i zmniejszania się napięć, ale te ciągle rosną. Podnosi się też poziom kaldery wulkanu. Przed ostatnim wybuchem w 1538 roku ziemia podniosła się o 17 metrów. Teraz naukowcy sądzą, że krytyczny punkt nastąpi przy mniejszym wzniesieniu się kaldery, nawet między 5, a 10 m. Miejscami aktualny stan to ponad 3 metry.

Choć nauka poszła do przodu, naukowcy wciąż stoją w obliczu wielu niewiadomych. Nie da się przewidzieć kiedy dokładnie dojdzie do wybuchu, ani jego konkretnego miejsca. Sęk w tym, że ogromne podziemne jezioro magmy znajduje się pod kompleksem 24 kraterów i stożków wulkanicznych na obszarze kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych.

W ostatnich latach aktywność Campi Flegrei ograniczała się do niewielkich trzęsień ziemi. Ostatnia erupcja z XVI wieku trwała osiem dni. Po tym wybuchu utworzyła się góra Monte Nuovo o wysokości 458 m. Większe fragmenty skał wylądowały na pobliskim Wezuwiuszu, a pył dotarł do Apulii i Calabrii.

Największa erupcja w relatywnie nieodległej przeszłości miała miejsce ok. 40 tys. lat temu. Wtedy z wulkanu wyleciało ok. 300 km sześciennych popiołów i kawałków skał. Do tego 200 km sześciennych magmy. Wybuch miał przyczynić się do spadku globalnej temperatury o 1-2 st. Celsjusza. Są teorie wskazujace, że erupcja Campi Flegrei przyśpieszyła wyginięcie neandertalczyków w Europie.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Co wiesz o wulkanach?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(129)
SWIATEK
5 lata temu
przestańcie straszyć tych ludzi i szukac tematow zastępczych, to co w Europie sie teraz dzieje jest gorsze od matki natury. JESLI WOGOLE MATKA NATURA ZA TYM STOI.
polak
5 lata temu
Wysłać tam uchodźców i terrorystów.
der
5 lata temu
ciekawe jak wyliczyli że : "Przed ostatnim wybuchem w 1538 roku ziemia podniosła się o 17 metrów."
lolak
5 lata temu
Trzeba juz Polsce wyznaczyc wyzsze oplaty za co,moze jak jak bybuchnie przykryje wszystkie brudy polnocy
Patrick K.
5 lata temu
Fajnie , może rozpieprzy zniewieściało-lewacką cześć EU (Francja , Belgia , Holandia ) oraz wynarodowioną Szwecję , zoofilską Danię i islamskie Niemcy wraz z cała patologią i dzikusami tam przybyłymi...
widz
5 lata temu
niech spłynie lawa do Brukseli do siedziby UE.
gpi57
5 lata temu
czy Włosi zapłaca kare za emicje Co2 do atmosfery ?
koko
5 lata temu
Już się cieszę, proszę mocniej!
geolog
5 lata temu
Po erupcji będzie w pip pumeksu.
aha
5 lata temu
eech żuczki nauka poszła do przodu...wy naprawdę sądzicie , że macie jakiś wpływ na losy świata ? i że jesteście w stanie powstrzymać waszą nauka coś ? jesteście tylko marnym pyłkiem na wietrze...
Marko
5 lata temu
Poczekajmy 20 000 lat.
hej
5 lata temu
a nie można to napięcie w kraterze obniżyć tworząc sztuczne ujścia gazu i lawy
xjxvklk
5 lata temu
Miejsce dla imigrantow
ernest
5 lata temu
no i super co boicie się o swoje domy , a niech wybuchnie miło będzie patrzeć na wasz skowyt, życie bez wartości, bez Boga , katolików się wyśmiewa i szydzi, a popiera się homoseksualistów , niech wybucha
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić