Kamil Zajęcki| 

Budzisz się w nocy i nie możesz zasnąć. Oto dwa powody

11

Za żadne skarby nie wstawaj z łóżka, jeśli naprawdę nie musisz i nigdy nie patrz na zegarek - tych dwóch rzeczy koniecznie wystrzegaj się, kiedy obudzisz się w środku nocy i nie będziesz mógł ponownie zasnąć.

Budzisz się w nocy i nie możesz zasnąć. Oto dwa powody
(Shutterstock.com)

Nie ma niczego gorszego niż wybudzenie się z przyjemnego snu bez przyczyny. Autor książki "The Power of When" i specjalista ds. snu dr Michael Breus wskazuje dwa powody, dla których tak się dzieje.

#1 Po przebudzeniu idziesz do łazienki

Kiedy ockniesz się w środku nocy, nie podnoś się z łóżka, dopóki nie musisz. Zrób to jedynie, kiedy zmusi cię do tego fizjologia.

To bardzo ważna rada. Żeby przejść do fazy snu, praca twojego serca musi zredukować się do konkretnego poziomu. Tętno u każdej osoby jest inne, jednak da się wyróżnić uniwersalny współczynnik dla wszystkich ludzi, który wynosi ok. 60 uderzeń na minutę. Wstanie z łóżka znacznie podnosi ten wynik.

#2 Jesteś zdenerwowany i patrzysz na zegarek

Niespodziewana pobudka w środku nocy skłania też do innego zachowania. Wiele osób w takim momencie bierze do ręki telefon albo zegarek, który znajduje się obok łóżka i sprawdza godzinę. To olbrzymi błąd!

Zwykle działa ten sam mechanizm. Półprzytomny patrzysz na godzinę, a następnie pobudzasz swój mózg do szybkiego przeliczenia, ile czasu zostało ci do zaplanowanej pobudki. Jakiej godziny nie pokazałby zegar, i tak będziesz niezadowolony. Co gorsza po chwili pojawi się też stres, że jak w końcu zaśniesz, to nie obudzi cię budzik i zaśpisz do pracy.

Nigdy nie patrz w takiej sytuacji na zegarek. Po prostu weź głęboki oddech, zrelaksuj się i śpij dalej!

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić