Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Michał Nowak
Michał Nowak
|
aktualizacja

"Byłem pewny, że tam umrę". 19-latek przeżył 49 dni na oceanie

62
Podziel się:

Aldi Novel Adilang spędził na oceanie półtora miesiąca. Przeżył, chociaż zapasów miał tylko na kilka dni. W trakcie gehenny wiele statków nie reagowało na jego wołanie o pomoc. Chłopak chciał skrócić swoje cierpienia.

"Byłem pewny, że tam umrę". 19-latek przeżył 49 dni na oceanie
(Facebook.com)

Historia jak z filmu. W dodatku z happy endem. Nastolatek pracował jako dozorca pływających chat zwanych "rompong". Do zadań chłopaka należało zapalanie lamp, które przyciągały ryby do zainstalowanych na tratwach pułapek. Pod nadzorem nastolatka znajdowało się około 50 takich jednostek.

Tratwy były zacumowane 125 km od brzegu. Raz w tygodniu Aldi był odwiedzany przez rodzinę z Sulawesi w Indonezji. Bliscy zabierali na brzeg zawartość pułapek i uzupełniali jego zapasy. Pewnego dnia jednak Aldi zniknął a wraz z nim jedna z pływających chat.

W połowie lipca silny wiatr zerwał liny i porwał tratwę Aldiego na ocean. Chłopak miał zapasów tylko na kilka dni. Przeżył bo się nie poddał – łowił ryby i gotował je paląc fragmenty tratwy. By nie umrzeć z odwodnienia pił morską wodę, którą filtrował przez własne ubrania. W trakcie tej codziennej walki wielokrotnie myślał o samobójstwie.

Myślałem, że tam umrę. Był taki moment, że chciałem po prostu wskoczyć do oceanu. Jednak rodzice uczyli mnie, że w chwilach zwątpienia należy się modlić. Miałem ze sobą biblię, więc by odgonić czarne myśli, zaczynałem modlitwę - mówił w wywiadzie dla "Jakarta Post".

Trudno się dziwiąc, że chłopak walczył z poczuciem beznadziei. Zanim uratował go statek pod panamską banderą, minęło go około 10 innych jednostek. Żadna z nich nie reagowała na jego wezwania.

Chłopak ma teraz swoje 5 minut sławy. Po tym jak 8 września dostał się na pokład MV Arpeggio lokalne media chętnie zapraszają go na wywiady.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Legendarny rosyjski okręt odnaleziony nad dnie oceanu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(62)
bhsystem
4 lata temu
W trakcie gehenny wiele statków nie reagowało na jego wołanie o pomoc. W trakcie gehenny wiele statków nie reagowało na jego wołanie o pomoc. W trakcie gehenny wiele statków nie reagowało na jego wołanie o pomoc. W trakcie gehenny wiele statków nie reagowało na jego wołanie o pomoc.
Ela
4 lata temu
Tratwy byly zacumowane25 km od brzegu . Jednak wiatr porwal tratwe na ocean??????????to co ile km od brzegu zaczyna sie ocean?????
leeluu
4 lata temu
pisze się pułtory
Wojtek
4 lata temu
nauczcie się polskiego czytelnicy jak to mówicie pismak napisał dobrze a to wytłumaczenie dlaczego : Liczebnik półtora przybiera formę żeńską półtorej tylko w połączeniu z rzeczownikami rodzaju żeńskiego (półtorej godziny, półtorej szklanki itd.). Zajęcia w znaczeniu ‘jednostka lekcyjna na uczelni’ nie mają liczby pojedynczej, a w znaczeniu ‘czynności’ – w liczbie pojedynczej są rodzaju nijakiego. Nie ma więc powodów, by łączyć je z formą półtorej. Poprawnie zatem powiemy: Przerabialiśmy to przez półtora zajęć.
asd
4 lata temu
no patrzcie, tylu ludzi zginęło na morzu z pragnienia, a ten sobie solankę fitrował przez gacie....Nobla mu dać za to odkrycie
wesoly romek
4 lata temu
Ten pismak to pewnie jeden z tych.którzy protestują przeciw reformie szkolnictwa
Mr. Wilson
4 lata temu
Załogi 10 statków go widziały i nikt nawet straży przybrzeżnej nie powiadomił?
wega
4 lata temu
film powinni o nim nakręcić
daese
4 lata temu
no to zróbcie dochodzenie ktore statki nie udzieliły pomocy i upublicznijcie.
czarna masa
4 lata temu
ale migrantów ratują w pobliżu ich granic---biznes to biznes o kropka
problemy ludz...
4 lata temu
"pił morską wodę, którą filtrował przez własne ubrania." Redaktor po opatentowaniu tego sposobu zamiany słonej wody morskiej na zdatną do picia, zostanie najbogatszym człowiekiem świata :) Że nikt na to wcześniej nie wpadł! Wystarczyło filtrować przez stare ubrania.
gosc
4 lata temu
Dobrze ,ze mial biblie bo umarl.
Painkiller
4 lata temu
Dostanie Nobla za wynalezienie urządzenia do odsalania wody zrobionego z ubrań.
Wymoczek
4 lata temu
Normalnie; to pływający po oceanie starają łapać wodę deszczową przy pomocy żagla, czy innej tkaniny, do jakiegoś pojemnika. Jak dobrze leje, to można parę litrów deszczówki nałapać.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić