Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
aktualizacja

Chińska stacja kosmiczna spada na Ziemię. Uderzą nawet 100-kilogramowe elementy

82
Podziel się

Eksperci alarmują, że upadek Tiangong-1 z orbity może oznaczać zderzenie z Ziemią ogromnych części, które nie spłoną w atmosferze.

Chińska stacja kosmiczna spada na Ziemię. Uderzą nawet 100-kilogramowe elementy
(PAP, Photoshot)
bFdWZRWZ

Chińska stacja kosmiczna przyspieszyła opadanie w kierunku Ziemi. Cała konstrukcja waży 8,5 tony. Chińczycy oczekują, że jej części spadną między październikiem 2017 roku a kwietniem 2018 roku. Taką informację przekazali ONZ.

Teraz, gdy perygeum jest poniżej 300 kilometrów, tempo rozpadania się stacji rośnie - mówi astrofizyk Jonathan McDowell z Uniwersytetu Harvarda.

Oczekuje się, że większość stacji spali się w atmosferze. Jednak McDowell ostrzega, że niektóre jej części, ważące nawet 100 kilogramów, mogą wbić się w w ziemską powierzchnię - informuje "Guardian".

bFdWZRXb

Kontrolę nad swoją stacją Chińczycy stracili w 2016 roku. Przyznali to po wielu miesiącach spekulacji. Najgorsze jest to, że nie sposób określić miejsc, w które resztki stacji mogą uderzyć. Ekspert twierdzi, że będzie to niemożliwe nawet tuż przed ich upadkiem.

Nawet niewielka zmiana warunków atmosferycznych może "przenieść lądowisko" z jednego kontynentu na drugi - podkreśla astrofizyk z Harvarda.

Zobacz także: Zobacz także: Rocznica wystrzelenia Sputnika

Chińska stacja orbitalna została uruchomiona w 2011 roku. Tiangong-1 miała być symbolem potęgi Chin w kosmosie. Na stację - przed utratą nad nią kontroli - udało się polecieć nawet chińskiej astronautce Liu Yang. Było to w 2012 roku.

bFdWZRXh

Mieszkańcy okolic Perth wiedzą, jak wygląda upadek stacji kosmicznej. W 1979 roku Skylab NASA podczas niemal zupełnie niekontrolowanego upadku z orbity rozpadła się, a pochodzące z niej wielkie elementy spadły w zachodniej Australii.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bFdWZRXC
KOMENTARZE
(82)
kumasz czaczę...
4 lata temu
No to na pewno już widać ten obiekt gdy patrzy się w niebo wieczorem przypatrując gwiazdom. Dużo jest satelit, które orbitują bardzo blisko stratosfery. Szału nie ma. Nie od dziś widać przelatującą gwiazdkę. Jest to albo satelita albo balon meteorologiczny.
erfew
4 lata temu
jaka stacja, oni nie potrafią i nie mogą nic wystrzelić....nikt nie poleci dale.....
Maria
4 lata temu
Polska stacja kosmiczna nie spadnie. Jest Poblogoslawiona przez radio maryja
bFdWZRXD
Tera Polska
4 lata temu
Zwołać różaniec do granic!!!
wnuk110
4 lata temu
Chińska jednorazówka .
Norm
4 lata temu
No, jak 100kg walnie w zamieszkany obszar, albo w ocean blisko brzegu to bedzie to zaglada dinozaurow. Tu nie chodzi o te 100kg, lecz o predkosc. E=mc2. Jesli naprawde te 100kg walnie w ziemie, to bedzie to Armageddon. Wyzwolona takim upadkiem energia bedzie wieksza, niz wszystkie zdetonowane bomby atomowe i wodorowe razem wziete. To co zabilo dinozaury 65 mln lat temu nie mialo duzo wiekszej masy.
astro
4 lata temu
z technicznego punktu widzenia można zrobić parę rzeczy żeby nie spadła ,ale pewnie chcą sprawdzić co się stanie w jak dużym kawałku spadnie i czy da się przewidzieć gdzie można ją np zestrzelić aby małe części spaliły się w atmosferze można zadokować jakiś napęd i rozpędzić ją tak aby pokonała grawitację ziemi i poleciała w kosmos ale po co jak chińczyki nabroili niech myślą
aa
4 lata temu
niemozliwe zeby sie nie spalila chyba ze czegos dodali
Japan
4 lata temu
No i co tu się dziwić. Chińskie badziewie.
vg
4 lata temu
Rózaniec nie uchroni tylko islam wam da szczęście i dziewice
Ignacy Łukasi...
4 lata temu
Jak spadnie na Ciemnogrodzką to ją rozjaśni.
vfvf
4 lata temu
kuciaka na ostro
wzdowiak
4 lata temu
Powinna spaść na Watykan !!! Dar niebios !!!
bFdWZRXv
Real
4 lata temu
Eksperymenty, - oby trafiały z powrotem do twórców... :(
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić