Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Donald Trump po raz kolejny oskarża WHO o zaniedbania

52

Prezydent Stanów Zjednoczonych zrezygnował z udzielania WHO dalszego wsparcia finansowego. Decyzja spotkała się z krytyką m.in. ze strony ONZ. W odpowiedzi Donald Trump przedstawił kolejne zarzuty wobec organizacji.

Donald Trump po raz kolejny oskarża WHO o zaniedbania
(Getty Images, Bloomberg)

Prezydent twierdził, że nie jest przekonany, czy WHO wykorzystuje fundusze we właściwym celu. Donald Trump zarzucił również organizacji faworyzowanie Chin oraz opieszałość w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dzień po ogłoszeniu decyzji zdecydował się przedstawić kolejne argumenty na poparcie swojego stanowiska.

Jakie zarzuty wobec Światowej Organizacji Zdrowia przedstawił Donald Trump?

Jak podaje "Independent" Donald Trump podtrzymał decyzję o zawieszeniu funduszy dla WHO. Dodatkowo prezydent wyjawił, że Światowa Organizacja Zdrowia krytykowała decyzję rządu USA o zawieszeniu możliwości podróżowania do Chin. Zakaz objął także obcokrajowców, którzy chcieli przyjechać do Stanów Zjednoczonych z Państwa Środka.

Decyzja o zakazie podróży zapadła pod koniec stycznia. Jak twierdzi Donald Trump, w konsekwencji na amerykański rząd spadła fala krytyki od WHO. Prezydent wykazywał, że jego działania były słuszne, a państwa, które wolały zawierzyć organizacji, dziś borykają się z wewnętrznym kryzysem.

Zobacz także: Zobacz też: Szczepionka na koronawirusa. "Tu nie chodzi o robienie biznesu"

Inne narody pokładały zaufanie w WHO i nie wprowadziły żadnej formy zakazu. Widzicie, co się stało z Włochami, widzicie, co się stało z Hiszpanią, widzicie, co się stało z Francją – cytuje Donalda Trumpa "Independent".

Donald Trump twierdzi, że Światowa Organizacja Zdrowia zdawała sobie sprawę z powagi sytuacji. Mimo tego miała nie zrobić prawie nic, by zapobiec rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19 w Europie.

Nie chcieli tego robić. Byli źli, że my to zrobiliśmy. [...] Odnoszę wrażenie, że dokładnie wiedzieli, co się dzieje – mówił prezydent USA o wprowadzeniu środków bezpieczeństwa ("Independent").

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić