Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil Zajęcki
|

Dwa kraje prowadzą zaciekłą "wojnę o pizzę"

5
Podziel się:

Turcja jest wściekła na Ormian, którzy reklamują za granicą lamadżo jako swój narodowy przysmak. Problem polega na tym, że Turcy serwują identyczne danie, lahmacun, znane jako "turecka pizza".

Dwa kraje prowadzą zaciekłą "wojnę o pizzę"
(flickr, Oliver Hallmann)

Burza rozpętała się, gdy Ormianie otworzyli w Moskwie dwie restauracje z kuchnią narodową. W menu można znaleźć m.in. lamadżo serwowane jest jako danie typowo armeńskie. Z pozoru błaha sprawa wywołała olbrzymie zamieszanie w tureckich mediach. Na początku października o "incydencie" napisała jedna z tamtejszych gazet. Obecnie zaś temat jest omawiany już niemal przez wszystkie duże stacje telewizyjne.

Czym właściwie jest lamadżo? Potrawa ta składa się z cienkiego ciasta o zaokrąglonym kształcie, na którym kładzie się pomidorowy sos, pietruszkę i mięso mielone lub cienko skrojoną jagnięcinę. Całość po wyjęciu z piekarnika nie różni się wiele od klasycznej włoskiej pizzy. Oba dania właściwie odróżnia tylko kształt.

"Wojna o pizzę" to nie pierwsza odsłona dyplomatycznego konfliktu pomiędzy Turcją i Armenią. Od czasu, kiedy Turcy dokonali ludobójstwa na Ormianach w latach 1915-1917 (zginęło wówczas 1,5 mln ludzi), kanały dyplomatyczne pomiędzy dwoma krajami nie istnieją, a każdy incydent z jednej i drugiej strony służy do podgrzewania napiętej atmosfery. W 2014 roku kraje pokłóciły się o lawasz, który UNESCO wpisała na listę światowego dziedzictwa jako "danie, które w sposób wyjątkowy wyraża ormiańską kulturę".

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
ja
6 lat temu
Wzięli by to za wynalazek przygraniczny i dali by sobie siana.
wer
6 lat temu
podobno ormianie mają fioła na punkcie tego, jak to wszystko wynaleźli i stworzyli. serio. nie wiem, kto im to wmawia w ich smutnym kraju, może to jak z koreą północną?
kofvr
6 lat temu
wali mnie los turcji i tureckiej piccy, ormianie też mi koło hu latają. Przejmę się jedynie losem prawdziwych polaków, którzy czekają na obczyźnie latami aby móc powrócić z kresów do ojczyzny i tu umrzeć szczęścilwym. Trzeba nam repatriantów a nie nielegalnych imigrantów.
smutas ja
6 lat temu
moja robi psedo-picce i jakoś mi smakuje zwłaszcza cebulowa z boczkiem na grubym spodzie no pycha. Po naszymu to pewnie placek ale co tam
W
6 lat temu
Turcja była kiedy wspaniałym, dumnym krajem. Niestety od początku XXw zeszła na przysłowiowe psy. Ludzie są w porządku - w większości- ale ich polityka to bagno i łajno.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić