Karolina Woźniak| 

Dziś egzekucja. Kara śmierci zostanie wykonana w Alabamie

96

W czwartek w stanie Alabama (USA) ma się odbyć egzekucja Nathaniela Woodsa. Egzekucja prawdopodobnie dojdzie do skutku, mimo że w środę aktywiści przez 11 godzin walczyli o to, aby do niej nie dopuścić.

Dziś egzekucja. Kara śmierci zostanie wykonana w Alabamie
(youtube.com, WVTM 13 News)

44-latek ma zostać stracony w czwartek o godzinie 18:00 (1:00 czasu polskiego) - jest pierwszą osobą, na której zostanie wykonana kara śmierci w 2020 roku i 67., której życie zostanie odebrane w stanie Alabama od czasu wprowadzenia kary śmierci w 1976 roku.

Egzekucja w Alabamie. Aktywiści mówią "nie"

Nathaniel Woods odsiaduje wyrok za zabicie trzech policjantów w 2004 roku. Nie tylko jego rodzina twierdzi, że mężczyzna został niesłusznie skazany. Syn Martina Luthera Kinga Jr. również wstawił się za skazanym. Uznał, że z chwilą wykonania śmiertelnego zastrzyku "stan Alabama udowodni, że nie wyciąga wniosków z przeszłości".

Nie nauczyli się również niczego z ruchu na rzecz praw obywatelskich z 1960 roku, który koncentrował się na sprawiedliwości i poszanowaniu praw człowieka. Rząd ma tylko jeden dzień na przejście na właściwą stronę historii - powiedział Martin Luther King III.

Zobacz także: Poruszające sumienie słowa Batszewy Dagan. "Gdzie żeście wy wszyscy byli?"

Zdaniem prokuratora generalnego stanu Alabama, Steve'a Marshalla, aktywiści "usiłują teraz uratować zabójcę gliniarza przed sprawiedliwą karą". Dodał, że Woods został "prawidłowo uznany za winnego i skazany na śmierć przez ławę przysięgłych".

Organizacja non-profit "Death Penalty Information Center" uznała jednak, że Nathaniel Woods powinien mieć jeszcze jeden proces, a sprawę należy ponownie zbadać. Wszystko przez "domniemane niewłaściwe postępowania policji, niekompetentną reprezentację oraz prawo Alabama, które zezwala na wydanie wyroku śmierci opartego na jednogłośnym głosowaniu ławy przysięgłych".

Zdaniem Pameli Wood, siostry skazanego mężczyzny, na rozprawie nie przedstawiono żadnych dowodów na to, że jej brat planował zabić oficerów, ani że miał przy sobie broń. Powiedziała również, że jej brat miał niekompetentnego adwokata, który nie przeprowadził odpowiedniego dochodzenia i nie dotrzymał kluczowych terminów odwołań.

W poniedziałek sędzia federalny odrzucił wniosek Nathaniela Woodsa o zawieszenie wykonania wyroku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić