Natalia Bogucka| 

Egzekucja za obrazę islamu. Profesor skazany na śmierć

733

Egzekucja czeka muzułmanina, którego oskarżono o obrazę islamu. Profesor z Pakistanu miał rozprzestrzeniać antyislamskie treści w mediach społecznościowych. Sąd nie miał wątpliwości i zdecydował, że egzekucja to najlepsza kara dla mężczyzny.

egzekucja islam
egzekucja islam (East News, AP/Associated Press)

33-letni Junaid Hafeez został aresztowany w marcu 2013 r. Profesor został oskarżony o publikowanie w mediach społecznościowych obraźliwych komentarzy na temat proroka Mahometa.

Po wielokrotnych atakach innych więźniów wykładowca spędził lata w izolatce. Władze zakładu karnego obawiały się, że może zostać zabity. Pierwszy adwokat Hafeeza, Rashid Rehman, został zastrzelony w 2014 r., wkrótce po tym, jak zgodził się przejąć sprawę.

Wyrok ws. profesora zapadł z sobotę w więzieniu w Multanie, gdzie przebywał skazany. Po ogłoszeniu kary śmierci adwokat 33-latka Shahbaz Gormani powiedział, że jego klient został niesłusznie skazany i planuje odwołać się od wyroku. Nie ma na razie pewności, czy egzekucja skazanego dojdzie do skutku.

Prokuratorzy świętowali decyzję sądu i rozdawali słodycze. Organizacja Amnesty International skomentowała, że werdykt był „rażącym poronieniem sprawiedliwości” i opisała go jako „wyjątkowo rozczarowujący i zaskakujący”.

Zobacz także: Zobacz także: Miasto uprowadzonych dzieci

Hafeez studiował w USA dzięki stypendium Fulbrighta. Specjalizował się w literaturze amerykańskiej, fotografii i teatrze. Po powrocie do Pakistanu objął stanowisko wykładowcy na uniwersytecie Bahauddin Zakariya (BZU) w Multanie, gdzie pracował do momentu aresztowania.

Zarzuty dotyczące bluźnierstwa są w Pakistanie traktowane bardzo poważnie. Przepisy przewidują surowe wyroki, w tym karę śmierci, dla każdego, kto obraża islam. Jak podaje BBC, ok. 40 osób skazano na śmierć za bluźnierstwo, ale do tej pory nie przeprowadzono jeszcze żadnej egzekucji.

Zobacz także:

Co wiesz o islamie?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić