Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Egzekucja za obrazę islamu. Profesor skazany na śmierć

506
Podziel się:

Egzekucja czeka muzułmanina, którego oskarżono o obrazę islamu. Profesor z Pakistanu miał rozprzestrzeniać antyislamskie treści w mediach społecznościowych. Sąd nie miał wątpliwości i zdecydował, że egzekucja to najlepsza kara dla mężczyzny.

egzekucja islam
egzekucja islam (East News, AP/Associated Press)

33-letni Junaid Hafeez został aresztowany w marcu 2013 r. Profesor został oskarżony o publikowanie w mediach społecznościowych obraźliwych komentarzy na temat proroka Mahometa.

Po wielokrotnych atakach innych więźniów wykładowca spędził lata w izolatce. Władze zakładu karnego obawiały się, że może zostać zabity. Pierwszy adwokat Hafeeza, Rashid Rehman, został zastrzelony w 2014 r., wkrótce po tym, jak zgodził się przejąć sprawę.

Wyrok ws. profesora zapadł z sobotę w więzieniu w Multanie, gdzie przebywał skazany. Po ogłoszeniu kary śmierci adwokat 33-latka Shahbaz Gormani powiedział, że jego klient został niesłusznie skazany i planuje odwołać się od wyroku. Nie ma na razie pewności, czy egzekucja skazanego dojdzie do skutku.

Prokuratorzy świętowali decyzję sądu i rozdawali słodycze. Organizacja Amnesty International skomentowała, że werdykt był „rażącym poronieniem sprawiedliwości” i opisała go jako „wyjątkowo rozczarowujący i zaskakujący”.

Zobacz także: Zobacz także: Miasto uprowadzonych dzieci

Hafeez studiował w USA dzięki stypendium Fulbrighta. Specjalizował się w literaturze amerykańskiej, fotografii i teatrze. Po powrocie do Pakistanu objął stanowisko wykładowcy na uniwersytecie Bahauddin Zakariya (BZU) w Multanie, gdzie pracował do momentu aresztowania.

Zarzuty dotyczące bluźnierstwa są w Pakistanie traktowane bardzo poważnie. Przepisy przewidują surowe wyroki, w tym karę śmierci, dla każdego, kto obraża islam. Jak podaje BBC, ok. 40 osób skazano na śmierć za bluźnierstwo, ale do tej pory nie przeprowadzono jeszcze żadnej egzekucji.

Zobacz także:

Co wiesz o islamie?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(506)
Stach
2 lata temu
Ciekawe co na to ich sojusznik USA tak bardzo gorliwie broniący wolności słowa w przypadku ustawy o IPN? Nie chcę tu bronić samej ustawy ale chodzi mi o wybiórcze podejście światowego strażnika wolności i demokracji
YKS
3 lata temu
może by wysłać tam na szkolenie nt. polityki karania niektórych naszych sędziów bo jak patrzę na nasze „wyroki” to pusty śmiech ogarnia
ryk
3 lata temu
-jak nie którzy nasi politycy o uczuciach
ktoś
3 lata temu
Religie to największe zło tej planety.
xero
3 lata temu
A Nergal???
xero
3 lata temu
Nergal drze publicznie Biblię i nic... Skoro taki "odważny", niech podrze publicznie Koran...
xero
3 lata temu
Nergal drze publicznie Biblię i nic... Skoro taki "odważny", niech podrze publicznie Koran...
o. Misjonarz
3 lata temu
Przecież tak niedawno Pan na Watykanie posyłał heretyków i innowierców na stos. „Ci, którzy służą innemu Bogu niż nasz i wyznają inną religię, muszą być wytępieni ogniem i mieczem, a ich miasta zniszczone i spalone” - z natchnienia Ducha Świętego - papież Grzegorz XIII. Religie to obraza godności człowieka.
mar
3 lata temu
Czy jest coś mocniejsze od bogów żeby poróżnić ludzi , oprócz władzy i majątku !?
Polak
3 lata temu
typowe mu££y i zacofane mentalnie i kulturowo nacje to zagrozenie dla postepowych cywilizacji. Polska mentalnie pod przywodctwem pis goni mentalnie Pakistan.
Obywatel
3 lata temu
A u nas jachiraa jedzie po chrześcijańskiej i ich świętach i jeszcze biją jej brawo!!!skandal
lili
3 lata temu
Boję się że nas to samo czeka jak tych islamistów przybędzie,szanuję ich wiarę ale nie chcę ich w naszym kraju,teraz ich mało a jak dużo w Europie zamachów i cierpień ludzkich.Przybywa ich coraz więcej i dużo kobiet islamskich rodzi w Europie kilkoro dzieci,więc ich przybywa.W Niemczech idąc ulicą muszę schodzić z drogi,bo taki Pan nie zejdzie z drogi.Dlaczego ich przyjmuje Europa ,nasi dziadkowie walczyli o nasz kraj ,nie uciekali,a tamci opuszczają swój kraj i siedzą sciagają rodziny traktują Europę jako swój kraj i nie przestrzegają zasad tylko kierują się zasadami własnej religii.
Gość
3 lata temu
I to się nazywa radykalizm. Takich trzeba likwidować. W normalnej religii pokazujesz się własne racje dobrocią a nie karą śmierci.
adada
3 lata temu
a u nas kościół można obrażać i jeszcze ci przyklaskują
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić